

Велинградският футбол през последните 30 години
Публикувано на 15 Jul 2025 17:30
От 16 до 20 април 1995 г. в София, на националния стадион „Васил Левски”, се провежда турнирът „Жоро и Патрата”. В него играят 6 отбора и „Атлетик” заема 3-то място, като индивидуални награди получават Георги Гончев за най-добър защитник, Йордан Захов за най-полезен играч, Здравко Чавдаров за най-техничен футболист и Георги Христов за най-млад играч. Следва отново участие в турнира „Никола Котков”, където воденият от треньора В. Ников отбор получава признание за изявите си, а като индивидуалности се отличават Хр. Пеев, Спас Гардански и Венко Хвъркатков.
В първото си участие в Регионалното първенство за деца през сезон 1994/1995 г. отборът на „Атлетик” е безапелационен победител в групата, заемайки 1-во място с 19 победи и само 1 загуба с голова разлика 105:6 и почти 100% актив от 57 т. Първото място дава право на „атлетиците“ да играят квалификации с първенеца от софийската зона - отбора на „Левски”. Велинградчани не успяват да преодолеят по-класния си съперник и пропускат възможността да се класират за Републиканското първенство още при първото си участие.
Отличният старт на детския отбор и преминаването на част от футболистите в юношеска възраст поставя въпроса за бъдещето на тези играчи. Какво ще правят те, когато навършат 18 г.? Едва ли приключването с футбола на тази възраст е най-правилното решение. Тогава ръководството на клуба стига до извода, че е необходимо да има и мъжки отбор, в който да продължат изявите си юношите на клуба. Така за сезон 1994/1995 г. е сформиран мъжки отбор на „Атлетик”, който се записва за участие в „А” Окръжната група – Пазарджик. За треньор е назначен Н. Вандов и той се обръща към доста бивши футболисти, които да бъдат картотекирани за първенството. Освен велинградчани в състава са привлечени и няколко играчи от района на Разлог. Така в първия състав попадат Ат. Иванов, Грозев, Мигелов, Д. Аланджийски, Ат. Германов, Гончев, Р. Кадьов, Пл. Керин, С. Русков, Александров, Ю. Кадьов, В. Коев, Л. Еков, Г. Карамихайлов, Китов, Митев, Карабельов, Д. Чонков, Г. Вандов, В. Кадьов, Белухов, Кичов, Т. Хаджиев, В. Стефанов, Иличов, К. Бояджиев, Алуминов, И. Чаталбашев. Целта на отбора е влизане в зона „София” и тя е постигната още при първото участие на отбора, който заема 1-во място с 68 т. и голова разлика 68:24.
Сезонът 1995/1996 г. се оказва най-успешният в историята на клуба. „Атлетик” не само участва в зона „София”, но се класира на 3-то място и малко не му достига да стане първи. Истински фурор отборът прави в турнира за Купата на България. Първо отстранява отбора на „Звъничево“ като гост с 4:3, а после побеждава и състава на Брацигово във Велинград с 3:0. Следва нова класическа победа като домакин над „Кремиковци”. Следващият съперник е отборът на „Хан Аспарух” от Исперих. Мачът е във Велинград и донася нов успех, този път с 2:0. Известен е и следващият противник – „Раковски” от Русе, който играе в “А” група, макар и последен в класирането. Русенци подценяват мача и пристигат във Велинград с резерви, за което са наказани. „Атлетиците” са неудържими и разгромяват елитния тим със 7:1. Отличават се Л. Папазов и Т. Хаджиев, които отбелязват по 3 гола. Идва ред и на следващия тим, който се оказва хитът за сезона – отборът на „Нефтохимик”, заемащ 3-то място по онова време във временното класиране на „А” група. Първият мач е във Велинград и стадион „Атлетик” се напълва до краен предел. Играта е равностойна и въпреки съдийските реверанси към бургаския тим резултатът е 1:1. Предстои реваншът в Бургас, но се случва нещо, което помрачава доброто представяне на велинградския отбор. Без да се иска съгласието на ФК „Атлетик” и без да се съобразява с мачовете на тима за първенство, от БФС променя датата на втория мач. А тя е крайно неудобна за велинградчани. Те не пътуват до Бургас и губят служебно с 3:0. Така е прекъснато участието на отбора малко преди четвъртфинала за Купата. Ето и съставът на „Атлетик”, донесъл най-голямата слава за отбора: вратари – Мишев, Михов, защитници – В. Овчаров, В. Стефанов, Главчев, В. Цанов, И. Чаталбашев, Д. Аланджийски, В. Коев, Микушин, полузащитници – Будин, Д. Чонков, Ат. Германов, Алуминов, Г. Ников, Бринчев, нападатели – Л. Папазов, Т. Хаджиев, А. Минчев, В. Кадьов, Г. Налбантов. Треньор – Никола Вандов.
През сезон 1996/1997 г. мъжкият отбор на „Атлетик” вече е с нов треньор. Това е Васил Овчаров, който заедно с В. Стефанов завършва Националната треньорска школа І степен към НСА в София. Към състава веднага са привлечени и няколко момчета от юношеския отбор. Сред тях са Румен Прагов, Спас Гардански, Георги Христов, Качаков. Междувременно започват строителни дейности на ст. „Атлетик” и отборът е принуден да играе домакинските си мачове във Варвара. Това се отразява на представянето и в крайното класиране велинградчани заемат 12-то място с 41 т. с 13 победи, 2 равни мача и 17 загуби при голова разлика 56:53. Играещият треньор В. Овчаров разчита на следния състав; Мишев, Пеев, К. Думков, Хр. Христов, В. Стефанов, Ев. Христов, В. Овчаров, В. Цанов, Пейков, Г. Ников, Т. Хаджиев, Св. Качаков, Г. Налбантов, Д. Чонков, В. Кюркчиев, Л. Папазов, И. Кюркчиев, Ал. Неделчев, Г. Христов.
Следващия сезон „Атлетик” се премества по-близо до Велинград и вече играе домакинските си срещи на игрището в с. Драгиново. Само с няколко нови попълнения в лицето на В. Кадьов, Цв. Шулев и Н. Пейков отборът, воден от В. Овчаров, се представя на средно ниво в „А” Регионалната група, съставена от 15 отбора, и заема 11-то място с 37 т. при 11 победи, 4 равни мача и 13 загуби с голова разлика 61:67.
Почти също е представянето на отбора през сезона 1998/1999 г., когато групата е съставена от 15 отбора, а “Атлетик” се класира на 13-о- място с 34 т, след като постига 11 победи, 1 равен мач и 16 загуби. Отбелязва 48 гола, а получава във вратата си 66 попадения.
През футболния сезон 1999/2000 г. мъжкият отбор на „Атлетик” стабилизира играта си и се представя доста по-добре в сравнение с предишните две години. „Атлетиците” заемат 7-мо място с 15 победи, 4 равни срещи и 11 загуби, с актив от 49 т. и с голова разлика 68:44. Играят Христо Пеев, Шарков, Васил Стефанов, Цветан Шулев, Величко Коев, Васил Овчаров, Васил Кюркчиев, Костадин Думков, Георги Налбантов, Качаков, Стоилов, Димитър Чонков.
(Следва)
През този сезон силно се представя детският тим на „Атлетик”, воден от треньора Димитър Ил. Делиев. Един след друг отлитат в по-големи отбори част от възпитаниците на школата на „Атлетик”: Любомир Палейков, Борис Боков, Ганев и Иван Златанов. От есента на 1999 година от детския отбор заминават да играят в „Левски” – Георги Дим. Кривулев и Николай Байряков. Давид Ник Гълъбов отива в ЦСКА, Георги Христов и „Марица” ( Пловдив).
В оспорвана надпревара с фаворизирания отбор на „Херта” от Пазарджик малките „атлетици” завършват с еднакъв брой точки с „Херта” и само по-лошата голова разлика ги лишава от заслужено участие на по-високо ниво. Остават съмнения за предварително подготвен сценарий, в който да се осигури на всяка цена първото място за „Херта”. Въпреки протестите от страна на футболния клуб за тенденциозно отношение към велинградския отбор, не е предприето нищо нито от ОблС на БФС в Пазарджик, нито от Българския футболен съюз.
Като окръжен първенец отборът на „Херта” играе с отбора на „Литекс”( Ловеч),
но губи служебно, заради използването на фалшив (по-голям на възраст) състезател.
Със силни изяви в първенството 1999/2000 година се помнят повечето от
децата, които играят: Драгунин, Назлиев, Шарков, Делев, Васко Халачев, Добромир Гончев, Бачов, Левков, Йордан Ив. Лебанов, Добрев, Георги Николов, Ангел Ив. Бойкинов, И. Хрисчев, С. Качов, Торбев, В. Филипов, Касабов, Вецов, Стриглев, Русев, Чечов и Велинов.
В новото първенство 2000/2001 година „Атлетик” играе в „А” областна група –
Пазарджик от 15 отбора. Състав на „Атлетик”: Димитров, Д. Шарков, Е. Христов, В. Стефанов, Р. Шарков, Вел. Коев, Цветан Ник. Шулев, И. Кюркчиев, Неделчев, Налбантов, Качаков, братята Спас и Ангел Гардански. След изтичате на едногодишното наказание се завръща Георги Ников. В първия кръг поради липса на охрана „Атлетик” губи служебно от отбора на с. Сарая. Постига 6 победи, два равни мача и допуска шест загуби. В мача в с. Варвара става побой. Отборът е наказан. Георги Налбантов е изгонен за 1 година, Георги Ников за 4 мача, В. Кюркчиев за 1 мач. В есенния дял от първенството отборът заема 7-мо място с 20 точки. Първото място зае „Чепинец” с 35 т.
По-добро е класирането на мъжкия отбор през сезона 2000/2001 г., когато
„Атлетик” се придвижва с едно място по-нагоре в таблицата и завършва шести. Постига 13 победи, два равни мача и 13 загуби. В 28-те мача нападателите отбелязват 60 гола, а защитата допуска 55 попадения.
Следващият сезон 2001/2002 г. е най-трудният за клуба, защото в края на сезона голяма група от основните футболисти по различни причини напускат отбора. Една част отиват в „Чепинец”. Това са Иво Кюркчиев, Цветан Шулев, Димитър Шарков, Александър Неделчев. Други потеглят към Ракитово. Сред тях са Васил Кюркчиев, Христо Пеев, Спас Гардански, Ангел Гардански, Св. Качаков, Георги Ников, К. Атанасов. Преди това в други отбори преминават някои от най-добрите млади футболисти: Николай Байряков, Любомир Палейков, Давид Гълъбов, Георги Христов, Ганев, Боков, Иван Златанов.
При тази сложна ситуация и липса на достатъчно играчи е взето трудното
решение да бъде прекратено съществуването на мъжкия отбор. На 24.08.2001 г. е изпратена телеграма до Областния съвет на БФС – Пазарджик, че мъжкият отбор на „Атлетик” прекратява участието си в първенството. Клубът продължава да се състезава с детски и юношески отбори. Треньор на децата остава Димитър Делиев, а с юношите започва да се занимава Васил Овчаров.
В детския отбор играят: Й. Нешев, Г. Ганчев, С. Горанов, Д. Ганчев, И. Шуманов, Ц. Тошев, В. Филипов, Г. Иванов, И. Гешев, И. Рачев, Г. Катранджиев, В. Сапунов,
П. Алендаров, Еков, Чапов. Отборът заема 5-то място в крайното класиране, постигайки 20 т. след 6 победи, два равни мача, 8 загуби, с голова разлика 29:52.
В отбора на юноши мл. възраст се изявяват: Т. Драгунин, В. Шарков, В. Халачев, Н. Делев, Д. Гончев, Б. Касабов, И. Ващенко, Йордан Ив. Лебанов, Георги Николов, Ангел Ив. Бойкинов. Те се класират втори с актив от 21 т. след седем победи, три загуби, с голова разлика 34:12.
От 30.08. до 02.09.2002 г. във Велинград се провежда международен футболен
турнир за деца, организиран по програмата „Интер-Кампус”. В него участват 8 отбора, като 7 от тях работят по тази програма и само „Атлетик” е поканен да участва като отбор извън програмата. Сред участниците са един италиански тим и отбори от Варна, Троян, Сапарева баня, Лом, с. Баня – Карловско и „Чепинец”. Отборите са разделени в две групи от по четири състава. Играят по системата „всеки срещу всеки”. „Атлетик” става първи в своята група и след три победи отива на финал. Там след оспорван и динамичен мач губи от „Ромители” Лом с 0:1 и завършва на второ място. Сред победителите е Мариян Огнянов – бъдещ играч на „Левски”.
Сезон 2003/2004 г. също се оказва доста труден за клуба. Оттегля се от работа
треньорът Димитър Делиев. Детският отбор започва да се подготвя от Васил Овчаров. Представянето не е никак добро и в края на полусезона отборът е на последно място само с една победа. Вече няма отбор на юноши-старша възраст. Все още в първенството участва отборът на юноши-младша възраст, водени от Васко Овчаров.
Въпреки проблемите от различно естество, детският и юношеският отбор
младша възраст продължават участието си във футболните първенства и през сезон 2004/2005 г. В един от мачовете се стига до куриоз, когато децата на „Атлетик” побеждават отбора на Септември с 11:1, а Димитър Радичев отбелязва 7 гола. Вероятно това е рекордът за най-много отбелязани голове в една среща от един състезател.
Децата и юношите старша възраст участват в първенствата и през сезон
2005/2006 г., но това се оказват последните, в което играяат отбори с името „Атлетик”. Клубът прекратява своята дейност, но в рамките на тези 13 години, в коитосъществува, може да се похвали с доста положителни изяви. Най-малкото за това, че стотици деца и юноши намериха полезното и интересно занимание да тренират и играят футбол.
Темпо