27 Apr 2025


История се пише след 100 години

Публикувано на 31 Mar 2002 20:25

Поканата на ВМРО и читалище “Отец Паисий” към директора на Националния исторически музей проф. д-р Божидар Димитров бе “удар в десятката”. Многобройната публика в залата на 28 март бе доказателство, че професорът е желан събеседник и гост във Велинград. Заедно с него бе Спас Ташев от Държавната агенция за българите в чужбина.
Божидар Димитров представи книги си “Хроника на Освободителната война 1877-1878” и “Войните за национално обединение 1912-1913, 1915-1918”. Според него тези събития са жалони в българската история, но около тях има и редица спорни въпроси:
Имало ли е друга алтернатива за България освен руско-турската война? Б. Димитров изрази убеждението, че за България в края на XIX век не е имало друг начин да възстанови държавата си. Тогава българите наброяват малко над 2 милиона население. Дори при всеобща революция не биха постигнали военна победа с 200 000 въоръжена войска срещу прекрасно обучената армия на Турция, която едва не изхвърля Русия отвъд Дунава през юли-август 1877 г.
Според учения вариантът за Българо-Турска монархия по примера на Австро-Унгария също е бил невъзможен. Австрийците и унгарците са католици с близка култура, докато османската империя е изградена на религиозна основа. А и в онзи момент, когато империята се е разпростряла на 3 континента, Високата порта не се вълнува особено от малка България.
Трябвало ли е да се чакат по-добри времена, за да се освободят българските земи в техните етнически граници? Такова чакане би било погрешно, заяви Б. Димитров. Ако българите биха организирали по-мащабно въстание от Априлското, резултатът щял да е геноцид, подобно на този в началото на ХХ век срещу арменците. В годините преди Освободителната овйна огромна част от българите емигрират: милиони отиват в Румъния, шопи подават прошение техните земи да са в Сърбия, почти цялото ни Черноморие е погърчено. Освободителната овйна дойде навреме, защото българският народ можеше да изчезне в следващото десетилетие, обясни професорът. Било ли е предварително обречено на неуспех нашето обединение?
Според Б. Димитров - категорично не. Българската политическа мисъл е увеличила двойно територията на страната с блестящия акт на Съединението, българският народ също по блестящ начин е изнесъл на плещите си Балканската война, която ни дава излаз на две морета. България можеше да завърши Балканската война с 200 000 кв.км. територия, но много лоши политически ходове провалиха това с обявената от Фердинанд Междусъюзническа война, каза Б. Димитров. Лоши политици пропуснаха да поправят грешката и ни наредиха през Първата световна война на страната на очевидно губещите. Всички балкански народи приеха да се присъединят към Антантата, само ние не решихме една проста сметка, бяхме максималисти в исканията си и загубихме, съжали Б. Димитров. Според него не е имало никакъв предопределен неуспех, били сме на косъм от обединението на всички български земи през 1913 и 1915 г., но политиците ни са грешили.
Веднага след изложението на проф. Димитров залата се активизира и бяха зададени множество въпроси: Наши естествени врагове или естествени съюзници са Сърбия и Русия? Сърбия и Русия са несъизмерими величини, отговори историкът. Русия е велика сила, с която главозамаялият се от победите Фердинанд не може да си играе и да къса договори, защото оттук нататък ни чакат шамари. Сръбските политици се показаха по-опитни играчи по отношение на Русия. Б. Димитров припомни и старото правило: в политиката няма обич, има интереси и е добре те да съвпадат.
Кои разрешиха замяната на имената на българомохамеданите с турски и арабски и не разделя ли това българския народ? Професорът напомни, че правото на име е личен избор на всеки и че целият проблем е да бъде примамливо да си българин. Така е било в Средновековието, когато големият брой различни племена по нашите земи стават българи, защото е престижно. А от разделението на хората винаги се възползват политиците. Ако не се разделяме и мразим, кой би гласувал за българските политици, които са хора неуспели в занаята си и затова са се хвърлили в политиката, попита Б. Димитров.
Дали Русия ни е освободила, за да вземе проливите? За черни очи никой не си мърда пръста, Русия наистина се е стремила към проливите още от времето на Петър I. Но Русия не е претендирала върху български земи и не е искала да ни прави Задунайска губерния, подчерта Б. Димитров. Голямата грешка на Русия обаче е, че се обяви против Съединението.
Кога българите сме дошли в Европа? Не знаем, отговори професорът. Той не приема основаните на Именника на българските ханове изчисления, че това е станало през 165 година. Тези изчисления се базират на т.нар. “легендарни числа”, а история има там, където има документи. При всички положения българите са едни от древните обитатели на Европа, тръгнали от Северен Афганистан (Хиндокуш), през Кавказ до Балканите. В сега подготвяната за печат “История на България”, която ще излезе с много илюстрации и на 4 езика, проф. Димитров ще разказва пред Западна Европа колко древна и сериозна държава е България.
Български политици се извиняват за възродителния процес, защо турските не се извиняват за 500 години робство? Тъжно е, поне наши политици като П. Стоянов, Ив. Костов и Анг. Марин да не ходеха да се извиняват, каза професорът и напомни, че наскоро вицепрезидентът Марин се извини за възродителния процес в Барутин - селото, което изкла родния му Батак. Турците не ни се извиняват, защото смятат, че Турция няма нищо общо с Османската империя, както обяви Кемал Ататюрк. Затова през 1926 г. Турция ни продаде архивите на Османската империя като стара хартия. В рамките на Османската империя турците също са страдали, огромен брой загиват във войните, плащат непосилни данъци, близо 600 000 мирни турци са убити в Освободителната война. Проф. Димитров разказа как българи са купували за по 2 жълтици турски деца от техните майки-вдовици и са ги давали за еничари. Стигнало се до парадокса 90% от събраните момчета да са обрязани и тогава турският султан отменил еничарството. Има ли втори Ньойски договор в момента? Проф. Димитров първо обясни, че не е вярно твърдението, че Ньойският договор давал на България излаз на Бяло море след 80 години. Безжалостният Ньойски договор се е разсипал в Югославия, която се надула като цепелин и се спукала. Сега самото развитие на Европа дава възможност на България да преодолее последиците от договора и да се обединим с братята-българи по нашите граници. В Европа без граници обединението ще дойде само по себе си. Българският народ вече се увеличава за сметка на македонците - не че всички вярват, че са българи, но търсят български паспорти заради Шенген. Рано или късно в ЕС ще влезе и Русия, която е европейска държава, прогнозира историкът. Македонци и бесарабски студенти нямат българско самосъзнание, но България ги издържа за сметка на българските студенти? Пръст в болезнената тема сложи студенка във Велико Търново. Божидар Димитров й отговори, че щом тези студенти остават тук (независимо по какви причини), то поне поколението им ще е българско. Това става за сметка на днешни български студенти, но за националната кауза трябва да се плаща. След колко години се оценяват историческите събития? Във Ватикана отварят документите на 100, в Англия на 30, във Франция на 50 години. Ние ги отваряме когато си поискаме, включително съвсем нови, ако трябва да халосаме някого по главата, обясни Б. Димитров. Истинска история се пише като минат 100 години, иначе липсват достатчно документи, но има емоции, страсти, политическа конюнктура. Управляващите също оказват влияние и има историци, които си налагат самоцензура, за да си пазят работата.
Автентичен ли е летописът на поп Методи Драгинов?
Абсолютно автентичен е, защото отразява автентични събития, смята Б. Димитров. Според него Майкъл Кил изпълнява поръчки и пише обратното, защото му плащат. Същото правела и Антонина Желязкова. Как “История славянобългарска” дойде в България и не дължат ли извинение тези, които я върнаха?
Той замина за Америка, отговори Б. Димитров, визирайки предишния перзидент П. Стоянов. След това разказа как през 1984 г. румънските монаси в Атонския манастир стават с един повече, избират игумен и има реална опасност да превземат българския манастир. Тогава нашето разузнаване решава да донесе най-ценното в България. “Историята...” я донесе Бриго Аспарухов, всъщност той чакаше отсреща в кафенето, а я донесоха негови офицери, обясни директорът на НИМ. “За Паисиевата история бъдете спокойни!”, каза той със загадъчна усмивка. Как оценява делото на Яне Сандански след 1905 година?
Яне е българин, тогава македонци няма, отговори Б. Димитров. Въпреки поканата от ВМРО, той не спести оценките си: Яне има мърлява роля във ВМРО, защото е редоначалник на серия убийства. Сами се трепят, братска ръка избива лидерите на ВМРО заради борбата кой да води бащина дружина, обобщи професорът. След срещата с Божидар Димитров велинградчани чуха и изпълнения на ансамбъл “Гоце Делчев” от Пазарджик.
Елена Баева

Велинград тел: 0876521487


При акция са задържани 11 иманяри

Публикувано на 25 Apr 2025 11:49


На 23 април 2025 г. на територията на област Пазарджик е била проведена специализирана полицейска операция от служители на ГДБОП – МВР под надзора на Окръжна прокуратура – Пазарджик. В условия на неотложност са били извършени претърсвания на 13 адреса и 3 моторни превозни средства, като са били открити и иззети множество антични монети, антични предмети - пръстени, фибули, както и църковни ръкописи, книги, различни по вид метални детектори, скенери и др. За срок от 24 часа по Закона за МВР са били задържани 11 лица. Полицейската акция се

Към цялата статия »


Обрат: общината се отказа да продава парцелите в ската на Боров парк

Публикувано на 24 Apr 2025 11:37

и от решението за тяхната продажба. Кметът аргументира писмено своето предложение с жалбата на Сдружение „Алианс на гражданите за България“, внесена в  Административен съд - Пазарджик и с несъгласието на граждани за продажбата на въпросните шест имота. На самото гласуване на точката кметът не присъства,така че не се чуха други аргументи.
Съветниците гласуваха единодушно за заличаване на шестте парцела от решението за продажба. След гласуването Надежда Ключкова каза, че на следващата сесия ще предложи парцелите отново да станата публи

Към цялата статия »


ОБЩИНА РАКИТОВО, ОБЛАСТ ПАЗАРДЖИК

Публикувано на 22 Apr 2025 10:14

За отдаване под наем на част от имот – частна  общинска собственост, както следва:       - Празно общинско място представляващо петно № 20 с площ  24.00 кв. м., находящо се на тротоарно място на ул. „Костадин Бараков“, о. т. 114 – 147 по плана на гр. Костандово за търговия и услуги, общинска собственост, попадащ в първа зона за търговия.

  Начална тръжна цена: 

              За отдаване под наем на част от имот – частна  общинска собс

Към цялата статия »


ОБЩИНА РАКИТОВО, ОБЛАСТ ПАЗАРДЖИК

Публикувано на 22 Apr 2025 10:11

публичен неприсъствен търг с тайно наддаване за отдаване под наем на общински имот - публична общинска собственост – част от имот с идентификатор 62004.5.1321.1 по Кадастралната карта на гр. Ракитово, обл. Пазарджик, община Ракитово, функционално преназначение – сграда за образование, местонахождение на имота – гр. Ракитово, ул. „Тодор Тупаров“ № 4.

  Начална тръжна цена: 

- Петно № 1 с площ 1 кв. м., находящо се във фоайе на първи етаж в сградата на СУ „Св. Климент Охридски“ на улица „Тодор Тупаров” №

Към цялата статия »


Честито Възкресение Христово!

Публикувано на 20 Apr 2025 10:02

    

Към цялата статия »


Предстои важно решение за „Грънчарица“

Публикувано на 15 Apr 2025 11:00


Предложената защитена местност „Грънчарица” е с обща площ 2765,674 дка и включва 29 поземлени имоти или части от тях в землищата на с. Грашево и с. Кръстава, община Велинград. Сред дейностите, които са забранени в на територията на защитените местности, са търсене, проучване и добив на подземни богатства (полезни изкопаеми); промяна в предназначението на поземлените имоти и начина им на трайно ползване; внасяне и умишлено разпространяване на неместни и чужди растителни и животински видове.
Процедурата продължава вече повече от година.

Към цялата статия »


На 16 април гражданите имат думата за бюджета на община Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:59


През настоящата година нашата община ще разполага с бюджет от 89 092 050 лева. В общата сума са включени 49 040 765 лева  субсидия от държавата, 4 916 161 лева преходен остътък и 39 904 692 лева местни приходи. За сравнение, през 2024 г. бюджетът на общината беше 76 990 657 лева, тоест имаме повишение от около 13 милиона лева.
Държавната субсидия е твърда сума, която вече е залегнала в Закона за държавния бюджет. Местните приходи се определят от самата община и показват откъде тя очаква да събере пари през финансовата година. И т

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 15. 04. 2025

Публикувано на 15 Apr 2025 10:58

Общината е подготвила томбола и богата програма. В дните до празника се очаква да бъде поставена и великденската украса във Велинград. 

СЪРНИЦА В Държавен вестник е обнародван окончателният проект на общия устройствен план на град Сърница и неговото землище. Одобреният план може да се обжалва в 14-дневен срок от обнародването от собствениците на недвижими имоти, като обжалването не спира изпълнението на плана. Новият ОУП отменя настоящия,  приет през 2014 г.  За териториите на с. Побит камък и с. Медени поляни и техните

Към цялата статия »


Запознахме европейските депутати с възможностите на една малка, но бързоразвиваща се община

Публикувано на 15 Apr 2025 10:57


Припомняме, че община Ракитово бе първата община в България, чиято инвестиционна концепция за енергиен проект бе избрана от Европейската комисия (ЕК) за най-добра сред 263 общини от Централна и Източна Европа. Проектът е по линия на европейския механизъм за градско развитие - European City Facility, финансиран директно от ЕК. 
Чрез този проект община Ракитово се присъединява към европейски общини, които ще получат достъп до експертиза за програми в различни сектори на енергетиката - топлофициране на жилищни и обществени сгради, п

Към цялата статия »


На Лазаровден Гората.бг дари 15 000 дръвчета във Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:55

както паркови и медоносни дръвчета и храсти - медоносни липи, медоносни и градски ясени, дъхави люляци, медоносни явори, вечнозелени борове, вековен дъб-цер, красива декоративна спирея, вечнозелени бели ели и др.
Събитието във Велинград е част от националната кампания на Гората.бг за залесяване на изгорелите гори, създаване на нови гори, както и кампания за общини, кметства, училища, детски градини, организации от доброволци и други, които искат да засаждат бъдеще и да правят градската среда по-зелена и чиста. Със засаждането на дърветата

Към цялата статия »


Стартира проектът за енергийна ефективност в читалището в Драгиново

Публикувано на 15 Apr 2025 10:54


Проектът предвижда цялостно подобрение на енергийната ефективност на сградата чрез редица строително-монтажни дейности. Ще бъдат изпълнени мерки за топлоизолация на външни стени, покрив и под, ще се подмени дограмата, ще се монтира абонатна станция и нова отоплителна инсталация със система за автоматично регулиране. Предвидена е още подмяна на вентилационната инсталация с водна отоплителна секция и рекуператор, както и подмяна на осветлението в общите части. Помислено е и за подобряването на достъпа за лица с увреждания, както и за създа

Към цялата статия »


Кръстове, които пазят Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:51

През 2013 г. 4-метров дървен кръст беше поставен в района на Белодробната болница. Кръстът и близката беседка са изработени от Асен Попов и фирмата му ЕТ „Аси-Асен Попов”. Дърворезбата на кръста е дело на Петър Дончев. Идеята за създаването на това място за почит и почивка беше на тогавашния директор на Специализирана болница за долекуване и продължително лечение на пневмо-фтизиатрични болести „Света Петка Българска”д-р Елена Шопова. Кръстът бе издигнат дни преди Рождество Христово през декември 2013 г. И до днес не само пациентите на болниц

Към цялата статия »


Седмокласник спечели „Сребърната писалка“

Публикувано на 15 Apr 2025 10:48


Организатори на конкурса са домакините от ЦПЛР-ОДК заедно с Историческия музей и Община Велинград. В журито, което оцени великденските яйца, бяха директорът на музея Стойчо Маров, директорът на ЦПЛР-ОДК Катерина Мирчева и Десислава Табакова – уредник в Художествената галерия. Участниците бяха разпределени в 4 възрастови групи, а победителите са:
Детски градини:
I място Ивайло Китов
II място Ани Стоянова
III място Николай Костадинов
I-IV клас:
I място Даниела Стефанова  
II място Лияна Мазурска
III място Оля К

Към цялата статия »


10 гимназии се състезаваха с майсторски модели на мебели

Публикувано на 15 Apr 2025 10:37

Присъствахае експертите от МОН Камелия Шарабова и Лазар Додев,  началникът на РУО - Пазарджик Албена Димитрова, директорите на участващите училища. Поздрав към гостите отправи кметът Костадин Коев, а в програмата на откриването се включиха възпитаници на музикалната школа „ Звънче“, КСТ „Импулс“ и ПАНПТ „Чепино“.
Във фоайето и залата на читалището в Чепино бяха подредени мебелите, с които се представи всяка от професионалните гимназии. Те бяха оценени от жури  с председател доц. Павлин Вичев от Лесотехническия университет и член

Към цялата статия »


Два юбилея с фокус „Професия лесовъд“

Публикувано на 15 Apr 2025 10:36


В конферентната зала на гимназията се състоя кръгла маса на тема „Професията лесовъд“. Форматът на дискусията бе зададен от модераторите – инж. Владимир Влахов, директор на РДГ – гр. Пазарджик, инж. Цветко Водев, зам.-директор, експертите инж. Ангел Ангелов, инж. Красимир Шарков, инж. Василка Колчагова, както и инж. Найден Петров от ТП „ДГС Алабак“. Аудиторията бе съставена от ученици от XI и XII клас, които оцениха дискусията като много ценна за тяхното кариерно ориентиране.
Следващото празнично събитие от програмата бе юбилейното из

Към цялата статия »


Малки обяви: 15. 04. 2025

Публикувано на 15 Apr 2025 10:33


***
Продава 2 съседни парцела 7.446 кв.м. и 9.155 кв.м. с разработен ПУП, в регулация, срещу Пневмоболницата, на 400 м. от главен път. 0876 777166
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РАЗНИ
Продава 2 броя пружини за единични легла. 0887 962260.
***
Търся бедно българско семейство с дъщеря до 18 години. 0896 831221, вечер.
***
Продава струг метален СУ 500. 0884

Към цялата статия »


Лалка Петрова по пътеката на доброто и красивото

Публикувано на 15 Apr 2025 10:30

 която се превърна в истинско литературно събитие. Залата на Художествената галерия отдавна не е събирала толкова много хора, колкото дойдоха вечерта на 10 април, за да уважат талантите на Лалка Петрова. А те са много: поезия, музика, рисуване. И още един много важен талант: умението да намериш своя пътека към душите на хората, който личи във всяко от 98-те стихотворения в книгата. Те бяха представени от председателя на Литературния клуб „Н. Вапцаров“ към НЧ „Отец Паисий-1893“ Александър Кочев, който подчерта, че Лалка Петрова поставя н

Към цялата статия »


„От изгрева до залеза“ - осмата книга на Милен Налбантов

Публикувано на 15 Apr 2025 10:27


Това е осмата по ред книга на автора. След краеведската литература, речник на местните говори и проза, авторът представи лирически поглед върху живота от годините на своята младост до времето на преход в страната ни.
Литературната премиера протече емоционално и задушевно, с вълнуващи изпълнения и интересен разговор с твореца.
НЧ „Методий
Драгинов-1936“

Към цялата статия »


Ракитово организира втори тракийски многобой

Публикувано на 15 Apr 2025 10:26


Организатори са Българска Асоциация за селски спорт (БАСС), Тракийско дружество „Войвода Руси Славов“ (ТДВРС), Стрелкови клуб „Тракийски юнак“ (СКТЮ), Български стрелкови съюз (БСС), Спортен клуб по лека атлетика „Левски“ -Ракитово (СКЛА „Левски“), Многоспортов клуб по тенис на маса „Левски“ – Ракитово (МКТМ „Левски“), със съдействието на  Община Ракитово.
Първото издание на събитието през пролетта на 2024 г. предизвика голям интерес, тъй като е първото подобно състезание у нас. Главен двигател за неговото провеждане е многократн

Към цялата статия »


От илюзиите до историята

Публикувано на 15 Apr 2025 10:26

„Сите българи заедно“, издател на десетки заглавия за най-значимите събития и личности в новата ни история, сборници със стари и нови песни от Македония. Срещата се проведе с любезното съдействие на Венцислав Еличин, член на персонала на ДЦ, който от години познава домакина. Г-н Григоров подари на всички присъстващи книгата „За войните срещу България и българския народ“. Той лично поздрави гостите с няколко македонски песни. С подобаващ поздрав му отвърна певческата група към ДЦПЛУ „Докато дишаме, ще пеем“.
Две от ползвателките - Анка Кам

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023