

Кръстове, които пазят Велинград
Публикувано на 15 Apr 2025 10:51
Кръстът е основен християнски символ, напомнящ за жертвата, която Бог е направил за нашето спасение, той е символ на живота, на Божията победа над злото и смъртта. Кръстът стои над всяка църква и параклис, а в навечерието на Възкресение Христово ще се върнем към историята на християнските кръстове, които през годините бяха издигнати във Велинград.
През 2013 г. 4-метров дървен кръст беше поставен в района на Белодробната болница. Кръстът и близката беседка са изработени от Асен Попов и фирмата му ЕТ „Аси-Асен Попов”. Дърворезбата на кръста е дело на Петър Дончев. Идеята за създаването на това място за почит и почивка беше на тогавашния директор на Специализирана болница за долекуване и продължително лечение на пневмо-фтизиатрични болести „Света Петка Българска”д-р Елена Шопова. Кръстът бе издигнат дни преди Рождество Христово през декември 2013 г. И до днес не само пациентите на болницата, а и много велинградчани и туристи посещават кръста и близката беседка.
През 2015 г. група велинградчани поставиха 6-метров кръст на Елин връх. Те посветиха своята инициатива на 1145 години от основаването на Българската православна църква. Стоманената снага на кръста се издигна на 17 юли 2015 г., в навечерието на рождения ден на Апостола на свободата - дякон Васил Левски. Кръстът се издига на 1568 метра надморска височина, което го нарежда на призово място в България. Инициатор на идеята е Васил Цикалов, който изработва шестметровия кръст. С много труд и усилия кръстът е монтиран с помощта на съидейници от Каменица: Ангел Кадинов, Аспарух Семерджиев, Венци Илиев, Стойчо Малинов, Никола Семерджиев, Димитър Райчев, Костадин Костадинов, Петко Пехливанов, Васко Терзиев, Николай Кацаров, Тодор Влахов, Георги Пашов и др. и с финансовата подкрепа на Иван Делиев, Стефка Танчовска, Атанас Бирников, Радо Димов, Володя Христосков, братя Тетимови, Тодор Синапов, Иван Чипилов. В присъствието на множество миряни кръстът е осветен от отец Антон на 20 юли 2015 г. - Илинден, храмов празник на параклиса „Свети Илия“ на Елин връх. Светещият кръст стои като стражеви войн над кв. Каменица и бди за спокойствието на жителите на Чепинската котловина.
Също през 2015 г. беше възродена идеята за издигане на голям възпоменателен кръст във Велинград. Идеята възниква още през 1998 г., за да бъде отбелязано по този начин през 2000 г. новото хилядолетие. Първоначалната идея е кръстът да бъде поставен на връх Острец, като художникът Борис Костов изработва макет. По ред причини, въпреки създадения инициативен комитет и стартиралата дарителска кампания, идеята не е осъществена. През 2015 г. с реализирането се заема Сдружение за развитие на Западните Родопи с председател Пламен Ангелов, които си поставят за цел „да издигнем християнски символ, който да бди над жителите на Велинград и региона, независимо от тяхната вяра и религия, да бъде опора за всички нас и нашите деца в трудното време, в което живеем“. Община Велинград подкрепи инициативата, като отреди и парцел за поставяне на кръста в близост до гроба на Вела Пеева. Открита беше нова дарителска кампания, а активно в работата по събиране на нужните 100 000 лева се включи и Инициативният комитет „Да поработим за Велинград“ с председател София Ключкова. На 22 август 2016 г. беше направена първата копка. Въпреки трудностите, този път обединените усилия на хората от цялата община, на големи и малки дарители, на общинската власт доведоха идеята до успешен край. Невъзможно е да изброим имената на всички дарители, защото те са стотици.
С благословията на Пловдивския митрополит Николай и с думите „Честит и благословен да е новият кръст!” Константийският епископ Яков освети 22-метровия кръст на 24 декември 2016 г. Велинград посрещна Бъдни вечер на Рождество Христово със свое Коледно чудо и с надежда, че Кръстът ще донесе здраве и добруване на всички хора в общината. С тази надежда и вяра ще посрещнем Възкресение Христово и на 20 април 2025 година!
Темпо