26 Apr 2025


Сярна баня стана на един век

Публикувано на 23 Dec 2024 10:25

През вече отминаващата 2024 г. най-голямата баня във Велинград - Сярна, стана на един век. Юбилей, който СПА столицата незаслужено подмина. А историята на Сярна баня има много какво да разкаже както на велинградчани за нашето минало, така и на туристите за това как трите селища в Чепинската котловина се превръщат в курорт.
При строителството на църква или параклис има правила, по които се избира мястото - много често новият храм се издига там, където и преди е имало храм. 

Подобно нещо се случва и със Сярна баня - тя е построена върху стар каптаж, за който се предполага, че е още от римско време. Ето какво пише съвременникът на събитията Христо Масларов в „Моите спомени“:
„През лятото на 1907 г. започна каптирането на топлия извор  при старата баня. Намери се стара каптация от Римско време. Тя беше квадратна с варосан. Водата извираше от пукнатина на скала и от там се зациментира. Майстор на каптирането беше италианецът Луиджи Герард, а надзирател беше Георги Кереков от мина Перник, изпратен от министерството. В старата каптация са намерири монети от Римско време...
Аз присъствувах при каптирането, та всичко видех. Като беха разкопали дерцето на доле, за да изтича водата до каптирането й, откриха се два голями варосанлии канала през дерцето с направление към Пандьов брег.  Каналите много мъчно се разсекоха. На десния бряг на дерцето, под каптацията (от страната на сегашната баня) се откриха основи от дълги зидове, а имаше и големи четвъртити тухли широки 40 и 70 см. От тези зидове и каптация следва, че тук е имало бани и други постройки и че тази вода се е ценяла още от онези времена и че тези места още от Римско време са играли важна роля.“
При каптирането са намерени не само монети от римско време, а и множество стъклени парченца в различни цветове - вероятно останки от стара римска мозайка. Христо Масларов намерил и запушалката на старата каптация, направена от хвойново дърво. Тези открития сложили началото на първата музейна сбирка в Каменица, която изгоряла в пожар - това е друга и не по-малко интересна история.
По данни на Община Велинград строежът на настоящата сграда на Сярна баня започва през 1912 г. с решение на Общинския съвет на село Каменица. Част от имотите са отчуждени, други са дарени, като са известни имената на двама собственици - Иван Заваринов Ямаков и кмета Спас Каров. Общинският съвет е трябвало да избере дали да се строи на мястото на старата баня или на мястото, където сега е Сярна баня. 
Построяването на банята е дело на жителите на Каменица. Това ясно личи от запазената снимка от 1912 г. на първата копка на бъдещата Сярна баня. В центъра на снимката е духовният водач на селото отец Илия Попатанасов (поп Топорчо), който отслужва водосвет. Краеведът Никола Делиев е преброил на снимката, че при освещаването на строежа са присъствали 365 жители на Каменица! До поп Топорчо вероятно са тогавашният кмет на селото Стойо Георгиев Ушев и членове на Общинския съвет. Прави впечатление и че пет от жените на снимката са с модерни за времето капели, като Никола Делиев предполага, че това са учителки в каменското училище.
Инициативата за построяването на Сярна баня има подкрепата на цар Фердинант. Но скоро след първата копка започва поредицата от Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война. Строежът на банята е спрян, каптирането на извора е зарито. Минават години, преди животът да се върне в обичайното си русло. През 1920-21 г., при управлението на Александър Стамболийски, строителството на Сярна баня е подновено. И през 1924 г. Сярна баня е пусната в експлоатация като общинска собственост върху общинска земя.
Сярна баня е една от най-красивите сгради в Чепинско. Нейната архитектура е близка до стила, характерен за известния европейски курорт Карлови Вари. Изключително ценна е била оригиналната входна врата на банята. Запазени са спомени, че камен0чнинът Ангел Пендаров (по прякор Лукия) бил близък приятел на Александър Стамболийски и при една среща с него в София харесал вратите на сградата на Министерството на земеделието, която се строи почти по същото време. Успял да измоли да дадат една такава врата за Сярна баня, закарал я с влака до Септември, а оттам с файтон до Каменица. Но след години тази врата била подменена и днес вече не може да бъде видяна.
През 1924 г., когато Сярна баня отваря врати, Чепинският край вече привлича вниманието на туристите. В „Алманах-пътеводител на Пловдив и околностите му“, издаден през 1929-30 г. от Ат. Христов, четем, че от  петте минерални извора в Каменица „най-реномиран“ е изворът на „Старата баня“ (днешната Сярна баня). Тя била известна още от римско време, а сега водата е „схваната в модерен басейн с всички удобства“. Сочи се мнението на проф. д-р Тошко Петров, че минералната вода в Старата баня се приближава към баните в Америла бен във Франция, а от местните към Софийските, Кюстендилските, Сапаревските и Карловските. Много подробно са изброени заболяванията, които водата лекува: „хроническия ревматизъм във всичките му форми, сифилиса, хроническите заболявания на дихателните органи, стари наранявания и изкълчвания, стомашните чревни хронически болести, катара на гърлото, гръкляна и носа“. Също толкова подробно е описан химическият състав на минералната вода според анализ, извършен от хидролога Кр. Русев в бившия Хигиенически институт при Дирекцията на Народното здраве. По химически състав водата се числи към серните серонатриеви води, а температурата е 63 градуса по Целзий. По съдържанието си в сулфиди, сулфати и бикарбонати водата от Старата баня в Каменица действа върху кожата, дихателните органи, бъбреците и стомашно-чревните органи. „Водата прави да се разтваря в кръвта и да се изчиства събраната в тялото пикочна киселина“, влияе благотворно на лимфатиците и кандидатите на туберкулоза, на болестите на дихателните органи, стомаха и кожата.
Поместена е рекламата на банята в Каменица с наемател Григор Сирищнички, в която четем: „Общинската баня в с. Каменица (на 1 км от гара Лъджене) е била още от римско време най-голямата и най-хубавата минерална баня в цялото Чепинско корито. Във величавите дни на българското минало тя е била баня на Асеновци и сега новата й постройка, инсталации и уредба я правят първата модерна такава в дефилето. Отделни кабини. Вани. Душове и басейни. Мъжко, женско и семейно отделение. Чистота, прислуга и обстановка образцови. Такси достъпни за всички“.
През годините собствеността и управлението на Сярна баня се менят. В началото тя е общинска, след 1944 г. става държавна и в момента е собственост на Министерството на здравеопазването чрез неговото дружество „Специализирани болници за рехабилитация - Национален комплекс“ ЕАД. По времето на социализма баните във Велинград, включително и Сярна, са разширени с отделения с душове и вани. След 1989 г. състоянието на сградите на баните е занемарено, части от тях започват да се рушат. Красивата сграда на Сярна баня има шанса през 2002 г. да бъде включена в Проект „Красива България“. 

Сярна баня e включена в Проект „Красива България“.
Първият етап от ремонта е  на стойност 120 000 лева, като половината от парите подсигурява Министерство на труда и социалната политика чрез Програмата на ООН за развитие, а останалите 50% от парите дава собственикът на Сярна баня - Министерство на здравеопазването. Търгът за ремонта е изключително оспорван, участват 11 фирми. Ремонтираната балнеолечебница Сярна баня е открита тържествено, като лентата прерязва велинградчанката Лидия Шулева - вицепремиер и министър на труда и социалната политика в правителството на Симеон Сакскобургготски.
Община Велинград прави неколкократни постъпки пред Министерството на здравеопазването да получи право да стопанисва негови обекти като трите държавни бани Вельова, Сярна и Кремъчна, както и рушащия се Диетичен стол в кв. Каменица. За момента тези опити са без успех. В същото време държавното дружество „СБР-НК“ преди време реши да отдаде трите си бани във Велинград на наематели, но търгът се провали поради липса на кандидати. Така с днешна дата 100-годишната Сярна баня продължава да е собственост на държавата. Продължава да се нуждае от сериозни инвестиции и грижи. Част от сградата се руши пред очите ни, но фасадата продължава да краси квартала и СПА столицата. И да пази много повече от век история.
Елена Баева


Велинград тел: 0876521487


При акция са задържани 11 иманяри

Публикувано на 25 Apr 2025 11:49


На 23 април 2025 г. на територията на област Пазарджик е била проведена специализирана полицейска операция от служители на ГДБОП – МВР под надзора на Окръжна прокуратура – Пазарджик. В условия на неотложност са били извършени претърсвания на 13 адреса и 3 моторни превозни средства, като са били открити и иззети множество антични монети, антични предмети - пръстени, фибули, както и църковни ръкописи, книги, различни по вид метални детектори, скенери и др. За срок от 24 часа по Закона за МВР са били задържани 11 лица. Полицейската акция се

Към цялата статия »


Обрат: общината се отказа да продава парцелите в ската на Боров парк

Публикувано на 24 Apr 2025 11:37

и от решението за тяхната продажба. Кметът аргументира писмено своето предложение с жалбата на Сдружение „Алианс на гражданите за България“, внесена в  Административен съд - Пазарджик и с несъгласието на граждани за продажбата на въпросните шест имота. На самото гласуване на точката кметът не присъства,така че не се чуха други аргументи.
Съветниците гласуваха единодушно за заличаване на шестте парцела от решението за продажба. След гласуването Надежда Ключкова каза, че на следващата сесия ще предложи парцелите отново да станата публи

Към цялата статия »


ОБЩИНА РАКИТОВО, ОБЛАСТ ПАЗАРДЖИК

Публикувано на 22 Apr 2025 10:14

За отдаване под наем на част от имот – частна  общинска собственост, както следва:       - Празно общинско място представляващо петно № 20 с площ  24.00 кв. м., находящо се на тротоарно място на ул. „Костадин Бараков“, о. т. 114 – 147 по плана на гр. Костандово за търговия и услуги, общинска собственост, попадащ в първа зона за търговия.

  Начална тръжна цена: 

              За отдаване под наем на част от имот – частна  общинска собс

Към цялата статия »


ОБЩИНА РАКИТОВО, ОБЛАСТ ПАЗАРДЖИК

Публикувано на 22 Apr 2025 10:11

публичен неприсъствен търг с тайно наддаване за отдаване под наем на общински имот - публична общинска собственост – част от имот с идентификатор 62004.5.1321.1 по Кадастралната карта на гр. Ракитово, обл. Пазарджик, община Ракитово, функционално преназначение – сграда за образование, местонахождение на имота – гр. Ракитово, ул. „Тодор Тупаров“ № 4.

  Начална тръжна цена: 

- Петно № 1 с площ 1 кв. м., находящо се във фоайе на първи етаж в сградата на СУ „Св. Климент Охридски“ на улица „Тодор Тупаров” №

Към цялата статия »


Честито Възкресение Христово!

Публикувано на 20 Apr 2025 10:02

    

Към цялата статия »


Предстои важно решение за „Грънчарица“

Публикувано на 15 Apr 2025 11:00


Предложената защитена местност „Грънчарица” е с обща площ 2765,674 дка и включва 29 поземлени имоти или части от тях в землищата на с. Грашево и с. Кръстава, община Велинград. Сред дейностите, които са забранени в на територията на защитените местности, са търсене, проучване и добив на подземни богатства (полезни изкопаеми); промяна в предназначението на поземлените имоти и начина им на трайно ползване; внасяне и умишлено разпространяване на неместни и чужди растителни и животински видове.
Процедурата продължава вече повече от година.

Към цялата статия »


На 16 април гражданите имат думата за бюджета на община Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:59


През настоящата година нашата община ще разполага с бюджет от 89 092 050 лева. В общата сума са включени 49 040 765 лева  субсидия от държавата, 4 916 161 лева преходен остътък и 39 904 692 лева местни приходи. За сравнение, през 2024 г. бюджетът на общината беше 76 990 657 лева, тоест имаме повишение от около 13 милиона лева.
Държавната субсидия е твърда сума, която вече е залегнала в Закона за държавния бюджет. Местните приходи се определят от самата община и показват откъде тя очаква да събере пари през финансовата година. И т

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 15. 04. 2025

Публикувано на 15 Apr 2025 10:58

Общината е подготвила томбола и богата програма. В дните до празника се очаква да бъде поставена и великденската украса във Велинград. 

СЪРНИЦА В Държавен вестник е обнародван окончателният проект на общия устройствен план на град Сърница и неговото землище. Одобреният план може да се обжалва в 14-дневен срок от обнародването от собствениците на недвижими имоти, като обжалването не спира изпълнението на плана. Новият ОУП отменя настоящия,  приет през 2014 г.  За териториите на с. Побит камък и с. Медени поляни и техните

Към цялата статия »


Запознахме европейските депутати с възможностите на една малка, но бързоразвиваща се община

Публикувано на 15 Apr 2025 10:57


Припомняме, че община Ракитово бе първата община в България, чиято инвестиционна концепция за енергиен проект бе избрана от Европейската комисия (ЕК) за най-добра сред 263 общини от Централна и Източна Европа. Проектът е по линия на европейския механизъм за градско развитие - European City Facility, финансиран директно от ЕК. 
Чрез този проект община Ракитово се присъединява към европейски общини, които ще получат достъп до експертиза за програми в различни сектори на енергетиката - топлофициране на жилищни и обществени сгради, п

Към цялата статия »


На Лазаровден Гората.бг дари 15 000 дръвчета във Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:55

както паркови и медоносни дръвчета и храсти - медоносни липи, медоносни и градски ясени, дъхави люляци, медоносни явори, вечнозелени борове, вековен дъб-цер, красива декоративна спирея, вечнозелени бели ели и др.
Събитието във Велинград е част от националната кампания на Гората.бг за залесяване на изгорелите гори, създаване на нови гори, както и кампания за общини, кметства, училища, детски градини, организации от доброволци и други, които искат да засаждат бъдеще и да правят градската среда по-зелена и чиста. Със засаждането на дърветата

Към цялата статия »


Стартира проектът за енергийна ефективност в читалището в Драгиново

Публикувано на 15 Apr 2025 10:54


Проектът предвижда цялостно подобрение на енергийната ефективност на сградата чрез редица строително-монтажни дейности. Ще бъдат изпълнени мерки за топлоизолация на външни стени, покрив и под, ще се подмени дограмата, ще се монтира абонатна станция и нова отоплителна инсталация със система за автоматично регулиране. Предвидена е още подмяна на вентилационната инсталация с водна отоплителна секция и рекуператор, както и подмяна на осветлението в общите части. Помислено е и за подобряването на достъпа за лица с увреждания, както и за създа

Към цялата статия »


Кръстове, които пазят Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:51

През 2013 г. 4-метров дървен кръст беше поставен в района на Белодробната болница. Кръстът и близката беседка са изработени от Асен Попов и фирмата му ЕТ „Аси-Асен Попов”. Дърворезбата на кръста е дело на Петър Дончев. Идеята за създаването на това място за почит и почивка беше на тогавашния директор на Специализирана болница за долекуване и продължително лечение на пневмо-фтизиатрични болести „Света Петка Българска”д-р Елена Шопова. Кръстът бе издигнат дни преди Рождество Христово през декември 2013 г. И до днес не само пациентите на болниц

Към цялата статия »


Седмокласник спечели „Сребърната писалка“

Публикувано на 15 Apr 2025 10:48


Организатори на конкурса са домакините от ЦПЛР-ОДК заедно с Историческия музей и Община Велинград. В журито, което оцени великденските яйца, бяха директорът на музея Стойчо Маров, директорът на ЦПЛР-ОДК Катерина Мирчева и Десислава Табакова – уредник в Художествената галерия. Участниците бяха разпределени в 4 възрастови групи, а победителите са:
Детски градини:
I място Ивайло Китов
II място Ани Стоянова
III място Николай Костадинов
I-IV клас:
I място Даниела Стефанова  
II място Лияна Мазурска
III място Оля К

Към цялата статия »


10 гимназии се състезаваха с майсторски модели на мебели

Публикувано на 15 Apr 2025 10:37

Присъствахае експертите от МОН Камелия Шарабова и Лазар Додев,  началникът на РУО - Пазарджик Албена Димитрова, директорите на участващите училища. Поздрав към гостите отправи кметът Костадин Коев, а в програмата на откриването се включиха възпитаници на музикалната школа „ Звънче“, КСТ „Импулс“ и ПАНПТ „Чепино“.
Във фоайето и залата на читалището в Чепино бяха подредени мебелите, с които се представи всяка от професионалните гимназии. Те бяха оценени от жури  с председател доц. Павлин Вичев от Лесотехническия университет и член

Към цялата статия »


Два юбилея с фокус „Професия лесовъд“

Публикувано на 15 Apr 2025 10:36


В конферентната зала на гимназията се състоя кръгла маса на тема „Професията лесовъд“. Форматът на дискусията бе зададен от модераторите – инж. Владимир Влахов, директор на РДГ – гр. Пазарджик, инж. Цветко Водев, зам.-директор, експертите инж. Ангел Ангелов, инж. Красимир Шарков, инж. Василка Колчагова, както и инж. Найден Петров от ТП „ДГС Алабак“. Аудиторията бе съставена от ученици от XI и XII клас, които оцениха дискусията като много ценна за тяхното кариерно ориентиране.
Следващото празнично събитие от програмата бе юбилейното из

Към цялата статия »


Малки обяви: 15. 04. 2025

Публикувано на 15 Apr 2025 10:33


***
Продава 2 съседни парцела 7.446 кв.м. и 9.155 кв.м. с разработен ПУП, в регулация, срещу Пневмоболницата, на 400 м. от главен път. 0876 777166
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РАЗНИ
Продава 2 броя пружини за единични легла. 0887 962260.
***
Търся бедно българско семейство с дъщеря до 18 години. 0896 831221, вечер.
***
Продава струг метален СУ 500. 0884

Към цялата статия »


Лалка Петрова по пътеката на доброто и красивото

Публикувано на 15 Apr 2025 10:30

 която се превърна в истинско литературно събитие. Залата на Художествената галерия отдавна не е събирала толкова много хора, колкото дойдоха вечерта на 10 април, за да уважат талантите на Лалка Петрова. А те са много: поезия, музика, рисуване. И още един много важен талант: умението да намериш своя пътека към душите на хората, който личи във всяко от 98-те стихотворения в книгата. Те бяха представени от председателя на Литературния клуб „Н. Вапцаров“ към НЧ „Отец Паисий-1893“ Александър Кочев, който подчерта, че Лалка Петрова поставя н

Към цялата статия »


„От изгрева до залеза“ - осмата книга на Милен Налбантов

Публикувано на 15 Apr 2025 10:27


Това е осмата по ред книга на автора. След краеведската литература, речник на местните говори и проза, авторът представи лирически поглед върху живота от годините на своята младост до времето на преход в страната ни.
Литературната премиера протече емоционално и задушевно, с вълнуващи изпълнения и интересен разговор с твореца.
НЧ „Методий
Драгинов-1936“

Към цялата статия »


Ракитово организира втори тракийски многобой

Публикувано на 15 Apr 2025 10:26


Организатори са Българска Асоциация за селски спорт (БАСС), Тракийско дружество „Войвода Руси Славов“ (ТДВРС), Стрелкови клуб „Тракийски юнак“ (СКТЮ), Български стрелкови съюз (БСС), Спортен клуб по лека атлетика „Левски“ -Ракитово (СКЛА „Левски“), Многоспортов клуб по тенис на маса „Левски“ – Ракитово (МКТМ „Левски“), със съдействието на  Община Ракитово.
Първото издание на събитието през пролетта на 2024 г. предизвика голям интерес, тъй като е първото подобно състезание у нас. Главен двигател за неговото провеждане е многократн

Към цялата статия »


От илюзиите до историята

Публикувано на 15 Apr 2025 10:26

„Сите българи заедно“, издател на десетки заглавия за най-значимите събития и личности в новата ни история, сборници със стари и нови песни от Македония. Срещата се проведе с любезното съдействие на Венцислав Еличин, член на персонала на ДЦ, който от години познава домакина. Г-н Григоров подари на всички присъстващи книгата „За войните срещу България и българския народ“. Той лично поздрави гостите с няколко македонски песни. С подобаващ поздрав му отвърна певческата група към ДЦПЛУ „Докато дишаме, ще пеем“.
Две от ползвателките - Анка Кам

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023