26 Apr 2025


30 истории от 30 години

Публикувано на 29 Oct 2024 09:52

Статии за рудодобива и плановете за волфрамова мина край Велинград, за миналото и бъдещето на Клептуза, за проблемите на местните водоизточници и геотермалната енергия, краеведски проучвания за хора със значим принос в историята на Чепинско - всички тези и още много важни за града ни теми са застъпени в статиите, които г-н Мрамор Полежански е публикувал във вестник „Темпо“. Въпреки че е химик по образование, той с любов и усърдие проучва много документи и факти, свързани с историята на Чепинско. Не случайно избираме негов материал от 2016 г.: искаме в навечерието на Деня на будителите да припомним името напоборника, родолюбеца и будителя поп Топорчо. И да повдигнем отново (за кой ли път?!) въпроса при толкова много паметници и планове за такива във Велинград къде остава днешната ни памет за свещеник Илия Попатанасов Топорчев?


Дойде време да построим скромен паметник на големия българин поп Топорчо

На 23 август 2016 г. се навършиха 83 години от смъртта на свещеник Илия Попатанасов Топорчев - поп Топорчо - поборника, будителя и родолюбеца от Чепинското корито.
Кой е свещеник Илия Попатанасов - поп Топорчо? Основоположник на рода на поп Топорчо е дядо му Тоско Топорчев, роден 1770 г. и преселил се в с. Каменица в края на ХVIII, началото на ХIХ век от “долния шоплук“. Той е имал три деца: Атанас - свещеник, Петко и Груда. Баща на поп Топорчо е поп Атанас. Поп Атанас е имал трима сина: Илия, Павел и Георги. Най-големият от тях е свещеник Илия поп Атанасов - поп Топорчо.
Съгласно родословното дърво, съставено от Димитър Гълъбов и по-късно от Симеон Симеонов, поп Топорчо е роден през 1828 г. и е починал 1933 г. на 105 години. На паметника му при олтара на каменската църква “Света Троица“ е изписано от сина му Атанас, че е починал на 97 години. В Акта за умирането му № 31 от 23 август 1933 г., съставен от Стою Георгиев Ушев - кмет на с. Каменица и свидетели Димитър Николов Керин и Димитър Атанасов Узунов, е записано, че е умрял на 101 години. Най-голямото му дете Гина е твърдяла, че е починал на 105 години. В биографията му, написана от Асен Дамянов и издадена в 1966 г., пише, че поп Топорчо е казал на Асен Дамянов, че е запопен на 40 години.
В Държавен архив - Пазарджик (арх. фонд № 105К, опис 2, арх. единица 2) е запазена Справката от 1902 г., направена от поп Топорчо за състоянието на Каменската селска енория и Сборната справка за наличните черковни енории и състоянието им в Пещерското архирейство. От тези справки научаваме, че поп Топорчо е ръкоположен за свещеник на 29 май 1869 г., броят на еноряшите е 1950 души и каменската църква „Св. Троица“ е построена през 1818 г. Справката е подписана от поп Топорчо, каменският кмет Илия Стоев (Малинов) и черковните настоятели Атанас Петров Груюв, Георги Илинов и Ката Пухалева.
Тази дата за построяване на църквата посочва и Христо поп Константинов в пътеписа си “Чепино - едно българско краище в северо-западните разклонения на Родопските планини“. Тази дата е посочена за построяването на църквата и в Сведение от 1943 г. до Околийския управител, съставено и подписано от каменския кмет Никола Павлов Пендаров и секретаря на Общината Димитър Манов (арх. фонд № 14К, опис 1, арх. единица 509).
Образованието си Илия поп Атанасов получава при даскал Илин Ждраков в каменското килийно училище и в килийното училище в с. Якоруда - едно от най-добрите по онова време в Родопите, дължащо се на хаджи Никола Вардев и хаджи Стефан Вардев-Табака - първите пътуващи книжари в страната.
Учителствува в с. Каменица и участва в създаването към черквата на килийно училище, а по-късно е един от инициаторите за построяването на новото класно каменско училище.
Поп Топорчо се оженва за Велика Петкова Петакова. От брака си има четири дъщери и четирима синове. Чрез тях се сватосва с осем каменски рода - Малинови, Гугалови, Керини, Чорбови, Топорчеви, Караджови, Шуманови и Горанови, от които има над тридесет внуци и внучки. Той е обичал много децата и не е пропускал като срещне дете, да го почерпи с бонбон.
Природно интелигентен и получил добро образование за времето си, поп Топорчо в средата на 19-и век се превръща в религиозен, просветен и революционен водач на християнското население в Чепинско. Ръкоположен за свещеник от баща си - поп Атанас, той обслужва двете черкви в района - на с. Каменица и на с. Ракитово.
Още преди Априлското въстание установява контакти с революционното движение за освобождаването ни от османско робство. В м. октомври 1871 г. се среща с Васил Левски в Ръжанковия хан в Пазарджик. Голямо е приятелството му със свещеник Михаил Радулов - председател на Тайния революционен комитет в с. Голямо Белово и Петър Горанов - председател на Баташкия таен революционен комитет. Председател е на тайния революционен комитет за Априлското въстание на с. Каменица и войвода на въоръжена чета, защитаваща населението на Чепинско - християни и мюсюлмани, от хайтите през втората половина на 19-и век. Той е единственият председател на революционен комитет, който оказва помощ на батачани през Априлското въстание и това негово дело е отбелязано по подобаващ начин от батачани в музейната експозиция в гр. Батак. Изпраща въоръжена чета в помощ на батачани. Поддържа активна връзка с революционния комитет в с. Батак и в с. Голямо Белово. В паметта на рода му са се запазили притчи, че се е срещал с Васил Левски и Георги Бенковски. След смъртта на Апостола на свободата е отслужвал редовно панахиди за него.
Като реглигиозен и духовен пастир на каменчани, поп Топорчо е полагал големи грижи за живота, опазването и развитието на с. Каменица. Между него и мохамеданите от с. Баня е имало споразумение при неуспех на въстанието те да не разсипят с. Каменица. Обещанието е изпълнено и Каменица не е ограбена и опожарена.
По време на погрома на въстанието в Батак сваля жените и децата от селото в с. Голямо Белово. В книгата си от 1936 г. „Дейност на Големо Белово във въстанието от 1876 г.“ Констатин М. Радулов описва пристигането на каменските жени и деца начело с поп Топорчо в с. Голямо Белово. Цитирам: “В Чепино се научили, че Белово се освободило и укрепило и че главният войвода е бил там. Свещеник Илия от Каменица, едничко българско село в Чепино, събира 15-20 челяди каменци и ги води в Белово за спасение от помаците. Над пътя над Белово пуква пушка. Беловчани помислили, че помаците идат. Бият тревота. Гласът на Иван “ревалото“ известява на селото, че настъпва опасност, та всеки да си бъде на мястото. Очакват въоръжени врагове. Ала що да видят? Свещеникът Илия Тодоров (сгрешено е второто име) от с. Каменица, късичък, дебеличък като буре, накривил капа, нарамил пушка, води подир себе си, като квачка деца, жени старци - цяла олелия. Комитета прибрал в Белово по къщите децата и старците, а здравите мъже наредил по позициите.“ С останалите мъже организира охраната на с. Каменица срещу набезите на хайтите.
Поп Топорчо е бил човек реалист и не е допускал разхищения. Бай Димитър Керин ми разказа следната случка, станала в Мандиловата кръчма: “Била дълга и люта зима. Хранилката за добитъка свършила. Започнали са Великденските празници и пости. На един каменчанин му свършила хранилката за добитъка. Раздал прасенцата от свинята, но едно му останало. Няма с какво да го храни и то щяло да умре. Предлага да го заколи и да се изяде, но са пости и блажно не се яде. Тогава решават да питат поп Топорчо, дали е грехота да го изядат прасенцето. Било Велик четвъртък. Поп Топорчо им казва, че е грехота прасенцето да стане зян (да умре и да се хвърли). След неговата благословия прасенцето е заклано и на Разпети петък, след сутрешната църковна служба, то е изядено заедно с поп Топорчо на обяд в Мандиловата кръчма.“
След освобождението на България от турско робство продължава революционната си дейност, като подпомага ВМРО в Разложкия край. Бил е хванат от турските власти в Разлог по време на такава мисия. Успял е да ги убеди, че е по църковни дела. Но въпреки това са му опрели ятагана на врата и са го предупредили, че ако дойде пак в Разлог, жив няма да остане. След този случай при посещенията си в Якоруда е бил посрещан от якорудчани край селото, сменял е свещеническото облекло с такова на дърварин или кюмюрджия и с магаре е влизал в селото. Една от явките за среща с четниците от ВМРО е била някогашната “Вельова баня“, скътана във върбалаците между пътя за с. Якоруда и р. Луковица.
Участвува в покръстването на българомохамеданите от Чепинския край през 1913 г. и от с. Якоруда. Влиянието му сред тях е много голямо, което се засвидетелствува от поставеното условие от българомохамеданите на Якоруда, че те ще се покръстят, ако ги покръсти поп Топорчо.
Един от инициаторите е за построяването на каменското класно училище. Ползва познанството си с Георги Консулов и издейства да се отпуснат от Румелийското правителство в Пловдив средства за строителството му. То е умалено копие на “жълтото училище“ в Пловдив от онова време. Подкрепя Стойо Докумов и Яна Грънчарова за организирането на светско българско обучение на българомохамеданчетата от с. Баня и с. Лъжене.
Инициатор е на построяването на пътя Пазарджик - Варвара - Велинград по дефилето на р. Чепинска.
Земния си път свещеник Илия поп Атанасов - поп Топорчо, завършва на 23 август 1933 г. в 6 ч. 30 мин. в родния си дом с думите: “Василе, Георги, чакайте да си взема пищовите и да се кача на кобилата - идвам с вас.“
След смъртта му читалището на с. Каменица поставя въпроса за направата на паметник пред кмета на Каменица, председателя на църковното настоятелство, ГПК “Арапчал“, кредитна кооперация “Зора“, директора на прогимназията, председателя на училищното настоятелство и главния учител с писмо с изх. № 43/28.10.1933 г. Председател на читалището е Тодор Ямаков, а секретар - Атанас Ст. Попов. Изглежда е образуван комитет, тъй като има запазено писмо с изх. № 4/03.02.1934 г. с изброените по-горе лица и институции за заделяне на средства за построяването на паметник на поп Топорчо. Не е запазено кой е бил председател на този комитет, както и неговите членове. Известно е само, че секретар му е бил Тодор Ямаков. Въпреки положените усилия за построяването на паметник на този голям будител, просветител, религиозен водач и революционер, до реализиране на инициативата не се стига.
Предлагам да се създаде инициативен комитет, който да организира и направи паметник на този наш родолюбив съгражданин. В него би трябвало да се включат по право и задължение църквата “Света Троица“ в Каменица, НЧ “Васил Левски-1904г“, ОУ “Христо Ботев”, Общината и обществеността на града. Поп Топорчо заслужава да му бъде отдадена тази почит.
За съжаление, почти нищо материално не се е запазило от него до наши дни, освен няколко снимки и притчите за него, разказвани в родовете на наследниците му и бойните му другари.
Добре ще е да се построи скромен паметник на този голям поборник, будител и религиозен водач в онези тежки за нас българите дни.
Настоящето списване го извърших на основата на съществуващи писмени материали в Държавен архив-Пазарджик, Исторически музей-Велинград и по спомени и разкази на хората от рода му и като пряк наследник на поп Топорчо от дъщеря му Гина. Цитатите съм ги транслирал на съвременния български правопис и правоговор.
Мрамор Полежански, 2016



Велинград тел: 0876521487


При акция са задържани 11 иманяри

Публикувано на 25 Apr 2025 11:49


На 23 април 2025 г. на територията на област Пазарджик е била проведена специализирана полицейска операция от служители на ГДБОП – МВР под надзора на Окръжна прокуратура – Пазарджик. В условия на неотложност са били извършени претърсвания на 13 адреса и 3 моторни превозни средства, като са били открити и иззети множество антични монети, антични предмети - пръстени, фибули, както и църковни ръкописи, книги, различни по вид метални детектори, скенери и др. За срок от 24 часа по Закона за МВР са били задържани 11 лица. Полицейската акция се

Към цялата статия »


Обрат: общината се отказа да продава парцелите в ската на Боров парк

Публикувано на 24 Apr 2025 11:37

и от решението за тяхната продажба. Кметът аргументира писмено своето предложение с жалбата на Сдружение „Алианс на гражданите за България“, внесена в  Административен съд - Пазарджик и с несъгласието на граждани за продажбата на въпросните шест имота. На самото гласуване на точката кметът не присъства,така че не се чуха други аргументи.
Съветниците гласуваха единодушно за заличаване на шестте парцела от решението за продажба. След гласуването Надежда Ключкова каза, че на следващата сесия ще предложи парцелите отново да станата публи

Към цялата статия »


ОБЩИНА РАКИТОВО, ОБЛАСТ ПАЗАРДЖИК

Публикувано на 22 Apr 2025 10:14

За отдаване под наем на част от имот – частна  общинска собственост, както следва:       - Празно общинско място представляващо петно № 20 с площ  24.00 кв. м., находящо се на тротоарно място на ул. „Костадин Бараков“, о. т. 114 – 147 по плана на гр. Костандово за търговия и услуги, общинска собственост, попадащ в първа зона за търговия.

  Начална тръжна цена: 

              За отдаване под наем на част от имот – частна  общинска собс

Към цялата статия »


ОБЩИНА РАКИТОВО, ОБЛАСТ ПАЗАРДЖИК

Публикувано на 22 Apr 2025 10:11

публичен неприсъствен търг с тайно наддаване за отдаване под наем на общински имот - публична общинска собственост – част от имот с идентификатор 62004.5.1321.1 по Кадастралната карта на гр. Ракитово, обл. Пазарджик, община Ракитово, функционално преназначение – сграда за образование, местонахождение на имота – гр. Ракитово, ул. „Тодор Тупаров“ № 4.

  Начална тръжна цена: 

- Петно № 1 с площ 1 кв. м., находящо се във фоайе на първи етаж в сградата на СУ „Св. Климент Охридски“ на улица „Тодор Тупаров” №

Към цялата статия »


Честито Възкресение Христово!

Публикувано на 20 Apr 2025 10:02

    

Към цялата статия »


Предстои важно решение за „Грънчарица“

Публикувано на 15 Apr 2025 11:00


Предложената защитена местност „Грънчарица” е с обща площ 2765,674 дка и включва 29 поземлени имоти или части от тях в землищата на с. Грашево и с. Кръстава, община Велинград. Сред дейностите, които са забранени в на територията на защитените местности, са търсене, проучване и добив на подземни богатства (полезни изкопаеми); промяна в предназначението на поземлените имоти и начина им на трайно ползване; внасяне и умишлено разпространяване на неместни и чужди растителни и животински видове.
Процедурата продължава вече повече от година.

Към цялата статия »


На 16 април гражданите имат думата за бюджета на община Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:59


През настоящата година нашата община ще разполага с бюджет от 89 092 050 лева. В общата сума са включени 49 040 765 лева  субсидия от държавата, 4 916 161 лева преходен остътък и 39 904 692 лева местни приходи. За сравнение, през 2024 г. бюджетът на общината беше 76 990 657 лева, тоест имаме повишение от около 13 милиона лева.
Държавната субсидия е твърда сума, която вече е залегнала в Закона за държавния бюджет. Местните приходи се определят от самата община и показват откъде тя очаква да събере пари през финансовата година. И т

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 15. 04. 2025

Публикувано на 15 Apr 2025 10:58

Общината е подготвила томбола и богата програма. В дните до празника се очаква да бъде поставена и великденската украса във Велинград. 

СЪРНИЦА В Държавен вестник е обнародван окончателният проект на общия устройствен план на град Сърница и неговото землище. Одобреният план може да се обжалва в 14-дневен срок от обнародването от собствениците на недвижими имоти, като обжалването не спира изпълнението на плана. Новият ОУП отменя настоящия,  приет през 2014 г.  За териториите на с. Побит камък и с. Медени поляни и техните

Към цялата статия »


Запознахме европейските депутати с възможностите на една малка, но бързоразвиваща се община

Публикувано на 15 Apr 2025 10:57


Припомняме, че община Ракитово бе първата община в България, чиято инвестиционна концепция за енергиен проект бе избрана от Европейската комисия (ЕК) за най-добра сред 263 общини от Централна и Източна Европа. Проектът е по линия на европейския механизъм за градско развитие - European City Facility, финансиран директно от ЕК. 
Чрез този проект община Ракитово се присъединява към европейски общини, които ще получат достъп до експертиза за програми в различни сектори на енергетиката - топлофициране на жилищни и обществени сгради, п

Към цялата статия »


На Лазаровден Гората.бг дари 15 000 дръвчета във Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:55

както паркови и медоносни дръвчета и храсти - медоносни липи, медоносни и градски ясени, дъхави люляци, медоносни явори, вечнозелени борове, вековен дъб-цер, красива декоративна спирея, вечнозелени бели ели и др.
Събитието във Велинград е част от националната кампания на Гората.бг за залесяване на изгорелите гори, създаване на нови гори, както и кампания за общини, кметства, училища, детски градини, организации от доброволци и други, които искат да засаждат бъдеще и да правят градската среда по-зелена и чиста. Със засаждането на дърветата

Към цялата статия »


Стартира проектът за енергийна ефективност в читалището в Драгиново

Публикувано на 15 Apr 2025 10:54


Проектът предвижда цялостно подобрение на енергийната ефективност на сградата чрез редица строително-монтажни дейности. Ще бъдат изпълнени мерки за топлоизолация на външни стени, покрив и под, ще се подмени дограмата, ще се монтира абонатна станция и нова отоплителна инсталация със система за автоматично регулиране. Предвидена е още подмяна на вентилационната инсталация с водна отоплителна секция и рекуператор, както и подмяна на осветлението в общите части. Помислено е и за подобряването на достъпа за лица с увреждания, както и за създа

Към цялата статия »


Кръстове, които пазят Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:51

През 2013 г. 4-метров дървен кръст беше поставен в района на Белодробната болница. Кръстът и близката беседка са изработени от Асен Попов и фирмата му ЕТ „Аси-Асен Попов”. Дърворезбата на кръста е дело на Петър Дончев. Идеята за създаването на това място за почит и почивка беше на тогавашния директор на Специализирана болница за долекуване и продължително лечение на пневмо-фтизиатрични болести „Света Петка Българска”д-р Елена Шопова. Кръстът бе издигнат дни преди Рождество Христово през декември 2013 г. И до днес не само пациентите на болниц

Към цялата статия »


Седмокласник спечели „Сребърната писалка“

Публикувано на 15 Apr 2025 10:48


Организатори на конкурса са домакините от ЦПЛР-ОДК заедно с Историческия музей и Община Велинград. В журито, което оцени великденските яйца, бяха директорът на музея Стойчо Маров, директорът на ЦПЛР-ОДК Катерина Мирчева и Десислава Табакова – уредник в Художествената галерия. Участниците бяха разпределени в 4 възрастови групи, а победителите са:
Детски градини:
I място Ивайло Китов
II място Ани Стоянова
III място Николай Костадинов
I-IV клас:
I място Даниела Стефанова  
II място Лияна Мазурска
III място Оля К

Към цялата статия »


10 гимназии се състезаваха с майсторски модели на мебели

Публикувано на 15 Apr 2025 10:37

Присъствахае експертите от МОН Камелия Шарабова и Лазар Додев,  началникът на РУО - Пазарджик Албена Димитрова, директорите на участващите училища. Поздрав към гостите отправи кметът Костадин Коев, а в програмата на откриването се включиха възпитаници на музикалната школа „ Звънче“, КСТ „Импулс“ и ПАНПТ „Чепино“.
Във фоайето и залата на читалището в Чепино бяха подредени мебелите, с които се представи всяка от професионалните гимназии. Те бяха оценени от жури  с председател доц. Павлин Вичев от Лесотехническия университет и член

Към цялата статия »


Два юбилея с фокус „Професия лесовъд“

Публикувано на 15 Apr 2025 10:36


В конферентната зала на гимназията се състоя кръгла маса на тема „Професията лесовъд“. Форматът на дискусията бе зададен от модераторите – инж. Владимир Влахов, директор на РДГ – гр. Пазарджик, инж. Цветко Водев, зам.-директор, експертите инж. Ангел Ангелов, инж. Красимир Шарков, инж. Василка Колчагова, както и инж. Найден Петров от ТП „ДГС Алабак“. Аудиторията бе съставена от ученици от XI и XII клас, които оцениха дискусията като много ценна за тяхното кариерно ориентиране.
Следващото празнично събитие от програмата бе юбилейното из

Към цялата статия »


Малки обяви: 15. 04. 2025

Публикувано на 15 Apr 2025 10:33


***
Продава 2 съседни парцела 7.446 кв.м. и 9.155 кв.м. с разработен ПУП, в регулация, срещу Пневмоболницата, на 400 м. от главен път. 0876 777166
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РАЗНИ
Продава 2 броя пружини за единични легла. 0887 962260.
***
Търся бедно българско семейство с дъщеря до 18 години. 0896 831221, вечер.
***
Продава струг метален СУ 500. 0884

Към цялата статия »


Лалка Петрова по пътеката на доброто и красивото

Публикувано на 15 Apr 2025 10:30

 която се превърна в истинско литературно събитие. Залата на Художествената галерия отдавна не е събирала толкова много хора, колкото дойдоха вечерта на 10 април, за да уважат талантите на Лалка Петрова. А те са много: поезия, музика, рисуване. И още един много важен талант: умението да намериш своя пътека към душите на хората, който личи във всяко от 98-те стихотворения в книгата. Те бяха представени от председателя на Литературния клуб „Н. Вапцаров“ към НЧ „Отец Паисий-1893“ Александър Кочев, който подчерта, че Лалка Петрова поставя н

Към цялата статия »


„От изгрева до залеза“ - осмата книга на Милен Налбантов

Публикувано на 15 Apr 2025 10:27


Това е осмата по ред книга на автора. След краеведската литература, речник на местните говори и проза, авторът представи лирически поглед върху живота от годините на своята младост до времето на преход в страната ни.
Литературната премиера протече емоционално и задушевно, с вълнуващи изпълнения и интересен разговор с твореца.
НЧ „Методий
Драгинов-1936“

Към цялата статия »


Ракитово организира втори тракийски многобой

Публикувано на 15 Apr 2025 10:26


Организатори са Българска Асоциация за селски спорт (БАСС), Тракийско дружество „Войвода Руси Славов“ (ТДВРС), Стрелкови клуб „Тракийски юнак“ (СКТЮ), Български стрелкови съюз (БСС), Спортен клуб по лека атлетика „Левски“ -Ракитово (СКЛА „Левски“), Многоспортов клуб по тенис на маса „Левски“ – Ракитово (МКТМ „Левски“), със съдействието на  Община Ракитово.
Първото издание на събитието през пролетта на 2024 г. предизвика голям интерес, тъй като е първото подобно състезание у нас. Главен двигател за неговото провеждане е многократн

Към цялата статия »


От илюзиите до историята

Публикувано на 15 Apr 2025 10:26

„Сите българи заедно“, издател на десетки заглавия за най-значимите събития и личности в новата ни история, сборници със стари и нови песни от Македония. Срещата се проведе с любезното съдействие на Венцислав Еличин, член на персонала на ДЦ, който от години познава домакина. Г-н Григоров подари на всички присъстващи книгата „За войните срещу България и българския народ“. Той лично поздрави гостите с няколко македонски песни. С подобаващ поздрав му отвърна певческата група към ДЦПЛУ „Докато дишаме, ще пеем“.
Две от ползвателките - Анка Кам

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023