27 Apr 2025


Трима местни първенци са дарили земя за създаването на Боров парк

Публикувано на 27 Aug 2024 10:20

На една от алеите в Боров парк има скромна паметна плоча. Надписът гласи: „На дарителите: Георги Чолаков – Дядо Даскал, Тодор Шуманов, Илия Стоев Малинов. От признателните поколения“. Плочата беше поставена и открита през август 2015 г., за да пази спомена за тримата мъже, дарили своя земя за създаването на зелен парк в сърцето на Лъджене. 


„Признателните поколения“ знаят малко и недостатъчно за тези достолепни и заслужили почит и уважение наши предци. Още по-малко се знае за дареното от тях и за първите години от историята на Боров парк, независимо че това е един от най-известните и най-посещаваните паркове във Велинград.
И тримата са от редицата на местните първенци в Каменица и Лъджене. И тримата са ярки личности с присъствие и в стопански, и в обществения живот. А личната история на всеки един от тях се преплита с историята на Чепинско:

Георги Чолаков - Дядо Даскал

Георги Чолаков - Дядо Даскал
Георги Аврамов Чолаков (1836-1911) е роден в Долно Драглище – най-малкото село в Разложко. За необикновеното му детство краеведът Добри Чолаков разказва в книгата си „Неизбледняващи образи“, която е история на Чолаковия род. През 1841 г. петгодишният син на Аврам Чолаков – Георги, бил грабнат от хората на  Еврен ефенди – милязим (лейтенант, поручик) от тогавашния град Мехомия (Разлог). Еврен ефенди, който нямал деца, искал да го осинови и направи свой наследник. Момчето е изпратено да учи в родния град на Еврен близо до Истанбул, където научава турски и гръцки език. Когато става на 8 години, с помощта на гръцки рибари Георги бяга от похитителите си и отива до Солун. След това самичък успява да стигне до Света гора и Хилендарския манастир, където е приет от монасите. Няколко години остава в Света гора, където учи писане, четени и смятане на български език. Когато в манастира идват хора от Банско, Георги се връща с тях в Долно Драглище, но заради преследвачите на Еврен е опасно да остане там. Баща му го плаща в Самоков, а оттам Георги идва в село Каменица. Първо става овчар, но познанията му по български, гръцки и турски правят впечатление и по заръка на настоятелството на храма „Света Троица“ в Каменица прави превод  от гръцки на български език на Требника и други богослужебни книги. След това общината го наема за учител по кирилско писмо с огромната за онова време заплата от 20 гроша годишно. В Каменица Георги Чолаков учителства от 1855 до 1862 г. и е от пионерите на просветителското дело, затова го наричат Дядо Даскал.
При подготовката на Априлското въстание Георги Чолаков става касиер на създадения в Каменица революционен комитет, председателстван от поп Топорчо. През зимата на 1878 г. той е един от официалните представители на Каменица и околните села, които посрещат руската освободителна армия, а в къщата му на два ката отсяда част от командния състав на армията на генерал Гурко. През 1901 г., по случай 25 г. от Априлското въстание, заедно с много други участници във въстанието Георги Чолаков е признат за поборник и получава медал.
През 1855 г. Георги Чолаков се жени за Вела Бозаджиева и в семейството им се раждат 5 деца. Освен с учителство, Георги Чолаков се занимава с кожарски занаят и с производство на сапун. Замогва се, купува имоти и построява два хана в село Лъджене.  Част от своята земя Георги Чолаков дарява за създаването на Боров парк.
През 2001 г., в мандата на кмета Цветан Дафов, Общински съвет – Велинград взе решение да продаде 3345 кв.м. от парка на новия собственик на „Двореца“. Срещу скандалното решение официално възразиха наследниците на Дядо Даскал от фамилиите Даскалови, Калъчеви, Ачеви, Пееви и Попови. „Още преди 100 г. този родолюбив българин е осъзнал необходимостта от обществено ползване на зелените площи и е извършил този благороден акт, заслужаващ уважението на съгражданите му“ , написаха във възражението си наследниците, които по време на реституцията не претендират за въпросния имот, защото са убедени, че трябва да се спази волята на дарителя и паркът да остане общинска собственост. Но наследниците на Дядо Даскал губят битката и през 2002 г. общината продава на „Двореца“ ООД 3345 кв.м. от парка на търг с начална цена 35 800 лева. Аргументът на главния архитект Тодор Енев срещу възражението на наследниците е, че  в общината се опитали, но не са успели да идентифицират точно кой имот от парка на Двореца е дарил Георги Чолаков.
Тодор Шуманов

Тодор Шуманов
Тодор Христов Шуманов (1856-1936) е роден в с. Каменица. Работи като горски стражар, след което се заема с търговия с дървен материал. През 1898 г. регистрира фирма, която според Никола Делиев ("Календар на издирените записани имена, дати, събития и снимки за родния край Велинград") е първата търговска фирма в село Каменица. В Държавния архив в Пазарджик се пази архив на Тодор Шуманов, предаден от неговата внучка Иванка Кирчева. Документите в този архив свидетелстват за активната търговска дейност на фирмата, която се занимава с дърводобив, направа на трупи за чаркове, траверси за железопътно строителство, обли подпори за минодобив, дърва за гориво и др. През 1909 г., в съдружие с пловдивчанина А. Евстатиев, построява парна дъскорезница на Юндола.  През 1918 г. Т. Шуманов придобива право да добива дървен материал от Тревненския балкан.
През 1886 г. заедно със семейството си се преселва в Лъджене. Три години по-късно Тодор Шуманов е сред учредителите на първото читалище в Лъджене и е дългогодишен негов касиер. В Лъджене е избран за общински съветник а през 1901 г. и за кмет на селото. През 1913 г. като член на Демократическата партия на Петко Каравелов е избран за народен представител. През 1927 г. Тодор Шуманов отново става кмет на с. Лъджене.
Идеята за направата на парк около Мъжка баня се ражда през 1902 г. Ето какво разказва Илия Шуманов в книгата си „Времената се менят“: „През 1902 г. по негова (на Тодор Шуманов – бел.ред.) инициатива и върху негов имот е засаден боровият парк около Мъжка баня, в подножието на хълма, върху който е построен почивният дом на професионалните съюзи, наречен „Двореца“. Така Тодор Шуманов пръв се отзовава на актуалния повик на Общината за залесяване на околностите“. По негово желание върху нивите му са засадени бял и черен бор, които определят и името - Боров парк. Цялата територия, разположена между днешните улици “Гергевана”, “Тошо Стайков”, “Евлоги Георгиев”, “Ивайло” и бул. “Съединение” той дарява за парк
За Тодор Шуманов дарителството е било не единичен и случаен акт, а житейска кауза. На това е възпитал и дъщеря си Цветана Шуманова-Дамянова, която години по-късно прави своето голямо дарение за Велинград и го посвещава на своите родители („История за баща, дъщеря и дарение“, вестник „Темпо“, бр. 32/2024 г.)
Илия Малинов

Илия Малинов
Илия Стоев Малинов (1854-1946) също е един от първенците на Каменица. Баща му Стойо е произвеждал самари. Илия Малинов е имал воденица и дърводелска работилница и бил голям земевладелец, собственик на 130 декара земя. Бил е женен за една от дъщерите на поп Топорчо, имат пет деца. По време на освободителната Руско-турска война е участвал заедно с руските войски в боевете на връх Шипка. 
През 1901 г. Илия Малинов става кмет на село Каменица. През 1904 г. той е сред учредителите на първото читалище в Каменица и работи като член на читалищното настоятелство. През 1905 г. става председател на Земеделската спестовна каса "Зора" в Каменица. Участник е в Балканската и Междусъюзническата война 1912-1914 г.
По данни от Никола Делиев, получени от Стойо Борисов Малинов, Илия Малинов е дарил за създаването на Боров парк свои ниви в размер на 26 декара.През 2022 г. негови наследници протестираха против решение на местния парламент, с което щеше да бъде дадена на частна фирма още от дарената за обществено ползване земя и то беше отменено. 
В първите години на ХХ век, когато тримата дарители правят възможно създаването на парк, той не е изглеждал както днес. Изграждането на парка в съвременния му вид започва през 1951 г. по проект, показан на малката плоча на паметника на дарителите. Озеленяването на Боров парк с цветни килими и фигури години наред е емблематично за курорта. От 1985 до 1987 г. е изградена водопроводна система, настилки, вертикална планировка, а през 2010-2011 г. общината печели европейски проект, с който е извършено последното голямо благоустрояване на парка. Днес много от боровете в Боров парк са отсечени, части от парка са частна собственост, други са изсъхнали, фонтаните не работят, зеленината е малко, разрухата е повече... Паркът може да разкаже много и различни истории. Сред тях е и историята на тримата местни първенци, които не са взели, а са дали на нещо ценно на бъдещия Велинград.
Елена Баева


Велинград тел: 0876521487


При акция са задържани 11 иманяри

Публикувано на 25 Apr 2025 11:49


На 23 април 2025 г. на територията на област Пазарджик е била проведена специализирана полицейска операция от служители на ГДБОП – МВР под надзора на Окръжна прокуратура – Пазарджик. В условия на неотложност са били извършени претърсвания на 13 адреса и 3 моторни превозни средства, като са били открити и иззети множество антични монети, антични предмети - пръстени, фибули, както и църковни ръкописи, книги, различни по вид метални детектори, скенери и др. За срок от 24 часа по Закона за МВР са били задържани 11 лица. Полицейската акция се

Към цялата статия »


Обрат: общината се отказа да продава парцелите в ската на Боров парк

Публикувано на 24 Apr 2025 11:37

и от решението за тяхната продажба. Кметът аргументира писмено своето предложение с жалбата на Сдружение „Алианс на гражданите за България“, внесена в  Административен съд - Пазарджик и с несъгласието на граждани за продажбата на въпросните шест имота. На самото гласуване на точката кметът не присъства,така че не се чуха други аргументи.
Съветниците гласуваха единодушно за заличаване на шестте парцела от решението за продажба. След гласуването Надежда Ключкова каза, че на следващата сесия ще предложи парцелите отново да станата публи

Към цялата статия »


ОБЩИНА РАКИТОВО, ОБЛАСТ ПАЗАРДЖИК

Публикувано на 22 Apr 2025 10:14

За отдаване под наем на част от имот – частна  общинска собственост, както следва:       - Празно общинско място представляващо петно № 20 с площ  24.00 кв. м., находящо се на тротоарно място на ул. „Костадин Бараков“, о. т. 114 – 147 по плана на гр. Костандово за търговия и услуги, общинска собственост, попадащ в първа зона за търговия.

  Начална тръжна цена: 

              За отдаване под наем на част от имот – частна  общинска собс

Към цялата статия »


ОБЩИНА РАКИТОВО, ОБЛАСТ ПАЗАРДЖИК

Публикувано на 22 Apr 2025 10:11

публичен неприсъствен търг с тайно наддаване за отдаване под наем на общински имот - публична общинска собственост – част от имот с идентификатор 62004.5.1321.1 по Кадастралната карта на гр. Ракитово, обл. Пазарджик, община Ракитово, функционално преназначение – сграда за образование, местонахождение на имота – гр. Ракитово, ул. „Тодор Тупаров“ № 4.

  Начална тръжна цена: 

- Петно № 1 с площ 1 кв. м., находящо се във фоайе на първи етаж в сградата на СУ „Св. Климент Охридски“ на улица „Тодор Тупаров” №

Към цялата статия »


Честито Възкресение Христово!

Публикувано на 20 Apr 2025 10:02

    

Към цялата статия »


Предстои важно решение за „Грънчарица“

Публикувано на 15 Apr 2025 11:00


Предложената защитена местност „Грънчарица” е с обща площ 2765,674 дка и включва 29 поземлени имоти или части от тях в землищата на с. Грашево и с. Кръстава, община Велинград. Сред дейностите, които са забранени в на територията на защитените местности, са търсене, проучване и добив на подземни богатства (полезни изкопаеми); промяна в предназначението на поземлените имоти и начина им на трайно ползване; внасяне и умишлено разпространяване на неместни и чужди растителни и животински видове.
Процедурата продължава вече повече от година.

Към цялата статия »


На 16 април гражданите имат думата за бюджета на община Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:59


През настоящата година нашата община ще разполага с бюджет от 89 092 050 лева. В общата сума са включени 49 040 765 лева  субсидия от държавата, 4 916 161 лева преходен остътък и 39 904 692 лева местни приходи. За сравнение, през 2024 г. бюджетът на общината беше 76 990 657 лева, тоест имаме повишение от около 13 милиона лева.
Държавната субсидия е твърда сума, която вече е залегнала в Закона за държавния бюджет. Местните приходи се определят от самата община и показват откъде тя очаква да събере пари през финансовата година. И т

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 15. 04. 2025

Публикувано на 15 Apr 2025 10:58

Общината е подготвила томбола и богата програма. В дните до празника се очаква да бъде поставена и великденската украса във Велинград. 

СЪРНИЦА В Държавен вестник е обнародван окончателният проект на общия устройствен план на град Сърница и неговото землище. Одобреният план може да се обжалва в 14-дневен срок от обнародването от собствениците на недвижими имоти, като обжалването не спира изпълнението на плана. Новият ОУП отменя настоящия,  приет през 2014 г.  За териториите на с. Побит камък и с. Медени поляни и техните

Към цялата статия »


Запознахме европейските депутати с възможностите на една малка, но бързоразвиваща се община

Публикувано на 15 Apr 2025 10:57


Припомняме, че община Ракитово бе първата община в България, чиято инвестиционна концепция за енергиен проект бе избрана от Европейската комисия (ЕК) за най-добра сред 263 общини от Централна и Източна Европа. Проектът е по линия на европейския механизъм за градско развитие - European City Facility, финансиран директно от ЕК. 
Чрез този проект община Ракитово се присъединява към европейски общини, които ще получат достъп до експертиза за програми в различни сектори на енергетиката - топлофициране на жилищни и обществени сгради, п

Към цялата статия »


На Лазаровден Гората.бг дари 15 000 дръвчета във Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:55

както паркови и медоносни дръвчета и храсти - медоносни липи, медоносни и градски ясени, дъхави люляци, медоносни явори, вечнозелени борове, вековен дъб-цер, красива декоративна спирея, вечнозелени бели ели и др.
Събитието във Велинград е част от националната кампания на Гората.бг за залесяване на изгорелите гори, създаване на нови гори, както и кампания за общини, кметства, училища, детски градини, организации от доброволци и други, които искат да засаждат бъдеще и да правят градската среда по-зелена и чиста. Със засаждането на дърветата

Към цялата статия »


Стартира проектът за енергийна ефективност в читалището в Драгиново

Публикувано на 15 Apr 2025 10:54


Проектът предвижда цялостно подобрение на енергийната ефективност на сградата чрез редица строително-монтажни дейности. Ще бъдат изпълнени мерки за топлоизолация на външни стени, покрив и под, ще се подмени дограмата, ще се монтира абонатна станция и нова отоплителна инсталация със система за автоматично регулиране. Предвидена е още подмяна на вентилационната инсталация с водна отоплителна секция и рекуператор, както и подмяна на осветлението в общите части. Помислено е и за подобряването на достъпа за лица с увреждания, както и за създа

Към цялата статия »


Кръстове, които пазят Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:51

През 2013 г. 4-метров дървен кръст беше поставен в района на Белодробната болница. Кръстът и близката беседка са изработени от Асен Попов и фирмата му ЕТ „Аси-Асен Попов”. Дърворезбата на кръста е дело на Петър Дончев. Идеята за създаването на това място за почит и почивка беше на тогавашния директор на Специализирана болница за долекуване и продължително лечение на пневмо-фтизиатрични болести „Света Петка Българска”д-р Елена Шопова. Кръстът бе издигнат дни преди Рождество Христово през декември 2013 г. И до днес не само пациентите на болниц

Към цялата статия »


Седмокласник спечели „Сребърната писалка“

Публикувано на 15 Apr 2025 10:48


Организатори на конкурса са домакините от ЦПЛР-ОДК заедно с Историческия музей и Община Велинград. В журито, което оцени великденските яйца, бяха директорът на музея Стойчо Маров, директорът на ЦПЛР-ОДК Катерина Мирчева и Десислава Табакова – уредник в Художествената галерия. Участниците бяха разпределени в 4 възрастови групи, а победителите са:
Детски градини:
I място Ивайло Китов
II място Ани Стоянова
III място Николай Костадинов
I-IV клас:
I място Даниела Стефанова  
II място Лияна Мазурска
III място Оля К

Към цялата статия »


10 гимназии се състезаваха с майсторски модели на мебели

Публикувано на 15 Apr 2025 10:37

Присъствахае експертите от МОН Камелия Шарабова и Лазар Додев,  началникът на РУО - Пазарджик Албена Димитрова, директорите на участващите училища. Поздрав към гостите отправи кметът Костадин Коев, а в програмата на откриването се включиха възпитаници на музикалната школа „ Звънче“, КСТ „Импулс“ и ПАНПТ „Чепино“.
Във фоайето и залата на читалището в Чепино бяха подредени мебелите, с които се представи всяка от професионалните гимназии. Те бяха оценени от жури  с председател доц. Павлин Вичев от Лесотехническия университет и член

Към цялата статия »


Два юбилея с фокус „Професия лесовъд“

Публикувано на 15 Apr 2025 10:36


В конферентната зала на гимназията се състоя кръгла маса на тема „Професията лесовъд“. Форматът на дискусията бе зададен от модераторите – инж. Владимир Влахов, директор на РДГ – гр. Пазарджик, инж. Цветко Водев, зам.-директор, експертите инж. Ангел Ангелов, инж. Красимир Шарков, инж. Василка Колчагова, както и инж. Найден Петров от ТП „ДГС Алабак“. Аудиторията бе съставена от ученици от XI и XII клас, които оцениха дискусията като много ценна за тяхното кариерно ориентиране.
Следващото празнично събитие от програмата бе юбилейното из

Към цялата статия »


Малки обяви: 15. 04. 2025

Публикувано на 15 Apr 2025 10:33


***
Продава 2 съседни парцела 7.446 кв.м. и 9.155 кв.м. с разработен ПУП, в регулация, срещу Пневмоболницата, на 400 м. от главен път. 0876 777166
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РАЗНИ
Продава 2 броя пружини за единични легла. 0887 962260.
***
Търся бедно българско семейство с дъщеря до 18 години. 0896 831221, вечер.
***
Продава струг метален СУ 500. 0884

Към цялата статия »


Лалка Петрова по пътеката на доброто и красивото

Публикувано на 15 Apr 2025 10:30

 която се превърна в истинско литературно събитие. Залата на Художествената галерия отдавна не е събирала толкова много хора, колкото дойдоха вечерта на 10 април, за да уважат талантите на Лалка Петрова. А те са много: поезия, музика, рисуване. И още един много важен талант: умението да намериш своя пътека към душите на хората, който личи във всяко от 98-те стихотворения в книгата. Те бяха представени от председателя на Литературния клуб „Н. Вапцаров“ към НЧ „Отец Паисий-1893“ Александър Кочев, който подчерта, че Лалка Петрова поставя н

Към цялата статия »


„От изгрева до залеза“ - осмата книга на Милен Налбантов

Публикувано на 15 Apr 2025 10:27


Това е осмата по ред книга на автора. След краеведската литература, речник на местните говори и проза, авторът представи лирически поглед върху живота от годините на своята младост до времето на преход в страната ни.
Литературната премиера протече емоционално и задушевно, с вълнуващи изпълнения и интересен разговор с твореца.
НЧ „Методий
Драгинов-1936“

Към цялата статия »


Ракитово организира втори тракийски многобой

Публикувано на 15 Apr 2025 10:26


Организатори са Българска Асоциация за селски спорт (БАСС), Тракийско дружество „Войвода Руси Славов“ (ТДВРС), Стрелкови клуб „Тракийски юнак“ (СКТЮ), Български стрелкови съюз (БСС), Спортен клуб по лека атлетика „Левски“ -Ракитово (СКЛА „Левски“), Многоспортов клуб по тенис на маса „Левски“ – Ракитово (МКТМ „Левски“), със съдействието на  Община Ракитово.
Първото издание на събитието през пролетта на 2024 г. предизвика голям интерес, тъй като е първото подобно състезание у нас. Главен двигател за неговото провеждане е многократн

Към цялата статия »


От илюзиите до историята

Публикувано на 15 Apr 2025 10:26

„Сите българи заедно“, издател на десетки заглавия за най-значимите събития и личности в новата ни история, сборници със стари и нови песни от Македония. Срещата се проведе с любезното съдействие на Венцислав Еличин, член на персонала на ДЦ, който от години познава домакина. Г-н Григоров подари на всички присъстващи книгата „За войните срещу България и българския народ“. Той лично поздрави гостите с няколко македонски песни. С подобаващ поздрав му отвърна певческата група към ДЦПЛУ „Докато дишаме, ще пеем“.
Две от ползвателките - Анка Кам

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023