27 Apr 2025


Иван Пеев Масларов – забравеният първи оперен певец от Велинград

Публикувано на 20 Aug 2024 10:02

Велинград е градът, който дава едни от най-известните оперни певци не само на България, но и на света. Това са Иван Пеев Масларов - бас, Николай Георгиев Гяуров - бас, Петър Георгиев  Гугалов - тенор и Любен Александров Масларов - тенор.
Иван Пеев Масларов е роден на 15 август 1908 г. в с. Лъджене, днешния квартал Лъджене на Велинград. Майка му е Ташена Христоскова Цанова-Масларова. Баща му Пею Христосков Масларов е син на поборника и будителя Христоско Ангелов Масларов. Коренът на  Масларовия род е от с. Каменица – днешния кв. Каменица на гр. Велинград.

 Дядо му Христоско Ангелов Масларов и брат му Стойо Ангелов Масларов са учители в Каменското училище. Членове са на Тайния революционен комитет в тогавашното с. Каменица. Дядо му Христоско е делегат на събранието в Оборище. И двамата участват в отбраната на Батак през Априлското въстание. Двамата братя са и хористи в църковния хор на църквата „Света Троица“ в тогавашното с. Каменица. Те са едни от основателите на читалището в с. Каменица. От рода на дядо му Христоско Масларов има постоянно членове в ръководството на читалище „Отец Паисий“ в с. Лъджене и музиканти в представителния духов оркестър „Димитър Мечев“ на Велинград. Масларовия род е род на певци, будители, поборници и общественици.
Иван Пеев Масларов завършва основното и прогимназиалното си образование в тогавашното прогимназиално училище „Св. св. Кирил и Методий“ в с. Лъджене. През  учебната 1922/1923г. в с. Лъджене се открива непълна реална гимназия, в която той продължава и завършва гимназиалното си образование. Той се явява наследник и продължител на певческите природни дадености на майка му и членовете на Масларовия род и на просветителската им дейност. По онова време сградата на училището е било място на усилена не само учебна, но и на просветна дейност. Ползвана е от читалище „Отец Паисий“ като място за репетиции на читалищния театрален колектив, ансамбъла и хора на читалището и като място и сцена за тяхната изява. В тази културна среда се формира неговата певческа и актьорска култура. След като завършва гимназиалното си образование и след успешен конкурсен изпит се записва в Държавната консерватория в София и завършва с отличие  вокалния факултет през учебната 1933/1934г. След завършването й постъпва като хорист в хора на Софийската народна опера. 
Още по време на следването си в Консерваторията той се включва в известния тогава народен хор „Гусла“. Живял е в една квартира с Борис Христов - в къщата на певеца от хор „Гусла“ Любен Живков. От участието си в хор „Гусла“ той се сприятелява за цял живот с Борис Христов и Тодор Мазаров. 
От месец юли 1937 г., благодарение на красотата на своя глас и артистичност, става „артист I категория“ в Софийската Народна опера. В История на Софийската Народна опера е отбелязано неговото присъствие през тридесетте години на ХХ век сред „изтъкнатите певци Христо Бръмбаров, Тодор Мазаров, Таня Цокова, Райна Стоянова, Константин Каренин, Любомир Вишегонов, а малко по-късно Надя Афеян, Виргиния Попова, Георги Белев, Стоян Коларов, Димитър Ненков, Коста Гецов, Димитър Кожухаров, Иван Масларов и др“.
В Софийската народна опера е имало норматив за участие в сезонните представления от нейните артистите. Той винаги е имал по-голямо участие от определеният норматив. Най-много участия в представленията има през сезона 1945/1946г. – цели 159 участия. Като сравнение другите артисти тогава имат по 80-90 представления за сезон. Това е най-голямото участие в представленията й от него и не е надминато от други нейни артисти.
В дневника на Операта от 1952г. е отбелязано изрично, че „в операта „Трубадур“ през 1952г. е направил изключително хубави моменти в сравнение на другите артисти“.
Участвал е в турнетата на Софийската народна опера в чужбина. През октомври 1953 година Народната опера гостува в Москва с операта „Борис Годунов“. Иван Масларов  участва в представлението в ролята на „Втори пристав“.  Участва със Софийската народна опера в Международния фестивал, проведен в Брюксел, Белгия в периода 18 май – 2 юни 1960 г. 
При честване на петдесет годишнината на Софийската Народна опера през 1959г. е награден с орден „Кирил и Методий“ - втора степен за приноса му към Софийската опера и оперното изкуство в България.
Като артист и солист в Операта той е пял и изпълнявал следните роли в оперите: „Иродиана“ – Великият жрец; „Мазепа“ – Орлик; „Тоска“ – Тъмничар; „Рейнско злато“ - Бог Донер; „Трубадур“ – Ферандо; „Дама Пика“ – Сурин; „Кармен“ – Цунига; „Княз Игор“ – Скула; „Борис Годунов“ – Никитич, първи пристав; „Тоска“ – Шароне; „Евгений Онегин“ – Секундант; „Бохеми“ –  Алсиндор; „Мадам Бътерфайл“ – Бонзо; „Продадена невеста“ – Кецал; „Севилският бръснар“ – доктор Бартоло; „Аида“ – Фараонът на Египет; „Тайният брак“ – Джеронимо и др.
След пенсионирането си в началото на 1963год. той не може да живее без да пее и постъпва в църковния хор на катедралата „Свети Александър Невски“ в София, в който пее до края на живота си.
В София през 1949г. създава семейство и се жени за Лиляна Илиева Петрушева. От щастливият му брак с Лиляна им се раждат две деца – син Илия и дъщеря Миглена. Почива на 18.11.1982г. в София.
Като достоен наследник на Масларовия род той е един от почитаните и уважавани първоначални учители на световно известните оперни певци - басите Борис Христов и тенора Петър Георгиев Гугалов. Жилището му е било постоянно място за събиране на велинградчани и оперни певци и артисти. Обучавал ги е, подкрепял ги е и ги е стимулирал да се развиват като оперни певци. Вдъхвал им е кураж за певческите им изяви. 
Борис Христов е подържал постоянен контакт с него още при постъпването му в народния хор „Гусла“ и в Софийската опера. Гостувал му е при всяко свое идване в България още от първото си идване през 1962г. В знак на благодарност за оказаната му подкрепа, въвеждането му в оперното пеене, насърчаване обучението му в оперното певческо изкуство и помощта, която е получил от него в началото на творческия си път се е снимал с него и му е оставил снимка с автограф. 
Бил е в големи приятелски отношения и с двама други големи български оперни  певци –  Тодор Мазаров и Павел Елмазов. Тодор Мазаров е известен наш оперен певец във Виенската опера и е бил голям приятел с Иван Масларов. Заедно са пели в хор „Гусла“ до спечелването на конкурса във Виенската опера от Тодор Мазалов. При всяко негово идване в България е гостувал на приятеля си Иван.
Приятелски са семействата на Павел Елмазов и Иван Масларов. Гостуват си взаимно много често. Павел Елмазов е роден в София, в семейството на зъболекаря Михаил Елмазов и писателката Евгения Бончева, известна под псевдонима Евгения Марс. От края на 1919 до 1924 г. специализира оперно пеене във Виена при Макс Клайн, Емерих Вайл и Дора Манберг. Успоредно с това получава роли в спектакли на различни виенски театрални постановки и концерти. През 1924 г. Елмазов се завръща в България и прави дебюта си с ролята на Мефистофел в операта „Фауст“. Постъпва на щат в трупата на Софийската опера. През 1949 г. е удостоен със званието „Заслужил артист“. През 1951 г. е награден с Димитровска награда. През 1958 г. получава орден „Кирил и Методий“ I степен, а през 1959 г. орден „Червено знаме на труда“. Елмазов умира на 5 април 1975 г. в София. 
Бил е много близък и с Катя Попова. След трагичната й кончина често е споменавал в семейството си, че Катя Попова е споделила с него преди заминаването си, че никак не й се е пътувало за това турне. Имала е лошо предчувствие за тази предстояща жестока самолетна катастрофа.  
Николай Гяуров още като дете е бил подкрепян от семействата на Стойо Христосков Масларов и на Никола Божков Рисчов-Сапунджията и е израснал с внуците им и техните семейства. По време на оставането му сам при заточението на неговите родители те са се грижели за него и са му осигурявали храна и подкрепа. През 1956г. участва заедно с Иван Масларов в две опери представени от Софийската народна опера. 

Иван Масларов и Николай Гяуров в „Севилския бръснар“.
На 08.03.1956г. двамата с Николай Гяуров пеят в операта „Севилския бръснар“, като Иван Масларов е в ролята на „Доктор Бартоло“. Има запазени снимки от изпълнението им в тази опера.
Благодарение на Иван Масларов другият велинградски оперен певец тенора Петър Георгиев Гугалов, който също е забравен във Велинград, става известен европейски оперен певец. Петър Гугалов е роден на 11.12.1929г. и е израснал в с. Лъджене. Били са в един клас Петър Гугалов и Николай Гяуров. Седели са на един чин. Той е бил преподавател и доцент по физкултура в Софийския университет. Операта на Западен Берлин обявява конкурс за оперен певец. Иван Масларов решава, че Петър Гугалов има данни да спечели този конкурс. Успява да го убеди да се яви на конкурса. В рамките на един месец го подготвят за явяване на прослушване на конкурса. Петър Гугалов се явява на конкурса и се представя по-добре от този, за който е обявен конкурса. Журито изпада в неудобно положение и класира и двамата на първо място. Така Петър Гугалов става от преподавател и доцент по физкултура във водещ оперен артист-певец в Берлинската опера.
Друг действащ сега оперен певец от родословния клон на Христоско Ангелов Масларов от Велинград е Любен Александров Масларов. Пял е в операта в гр. Ница - Франция, а сега пее в Пловдивската опера. Същият е от родословния клон на Христоско Ангелов Масларов, както и Иван Пеев Масларов.
През петдесетте и началото на шестдесетте години на ХХ век в съботната програма на радио София в 13 часа имаше предавания за операта. Много често пускаха негови солови изпълнения. Майка ми Катерина Павлова Малинова-Полежанска, като го чуеше да пее, ми казваше: „Слушай, слушай -  това е нашият Иван Масларов“. Има запазена от нея брошура на операта „Трубадур“ от Верди  изпълнявана в оперния сезон 1945/1946г. Тя е присъствала на изпълнението й в София заедно със сестра си Гина.
Настоящия материал написах по спомени на дъщеря му Миглена, сина му Илия, проф. Иван Ангелов Масларов, Босилка Георгиева Масларова-Пеева, Катерина Павлова Полежанска.
Мрамор Полежански



Велинград тел: 0876521487


При акция са задържани 11 иманяри

Публикувано на 25 Apr 2025 11:49


На 23 април 2025 г. на територията на област Пазарджик е била проведена специализирана полицейска операция от служители на ГДБОП – МВР под надзора на Окръжна прокуратура – Пазарджик. В условия на неотложност са били извършени претърсвания на 13 адреса и 3 моторни превозни средства, като са били открити и иззети множество антични монети, антични предмети - пръстени, фибули, както и църковни ръкописи, книги, различни по вид метални детектори, скенери и др. За срок от 24 часа по Закона за МВР са били задържани 11 лица. Полицейската акция се

Към цялата статия »


Обрат: общината се отказа да продава парцелите в ската на Боров парк

Публикувано на 24 Apr 2025 11:37

и от решението за тяхната продажба. Кметът аргументира писмено своето предложение с жалбата на Сдружение „Алианс на гражданите за България“, внесена в  Административен съд - Пазарджик и с несъгласието на граждани за продажбата на въпросните шест имота. На самото гласуване на точката кметът не присъства,така че не се чуха други аргументи.
Съветниците гласуваха единодушно за заличаване на шестте парцела от решението за продажба. След гласуването Надежда Ключкова каза, че на следващата сесия ще предложи парцелите отново да станата публи

Към цялата статия »


ОБЩИНА РАКИТОВО, ОБЛАСТ ПАЗАРДЖИК

Публикувано на 22 Apr 2025 10:14

За отдаване под наем на част от имот – частна  общинска собственост, както следва:       - Празно общинско място представляващо петно № 20 с площ  24.00 кв. м., находящо се на тротоарно място на ул. „Костадин Бараков“, о. т. 114 – 147 по плана на гр. Костандово за търговия и услуги, общинска собственост, попадащ в първа зона за търговия.

  Начална тръжна цена: 

              За отдаване под наем на част от имот – частна  общинска собс

Към цялата статия »


ОБЩИНА РАКИТОВО, ОБЛАСТ ПАЗАРДЖИК

Публикувано на 22 Apr 2025 10:11

публичен неприсъствен търг с тайно наддаване за отдаване под наем на общински имот - публична общинска собственост – част от имот с идентификатор 62004.5.1321.1 по Кадастралната карта на гр. Ракитово, обл. Пазарджик, община Ракитово, функционално преназначение – сграда за образование, местонахождение на имота – гр. Ракитово, ул. „Тодор Тупаров“ № 4.

  Начална тръжна цена: 

- Петно № 1 с площ 1 кв. м., находящо се във фоайе на първи етаж в сградата на СУ „Св. Климент Охридски“ на улица „Тодор Тупаров” №

Към цялата статия »


Честито Възкресение Христово!

Публикувано на 20 Apr 2025 10:02

    

Към цялата статия »


Предстои важно решение за „Грънчарица“

Публикувано на 15 Apr 2025 11:00


Предложената защитена местност „Грънчарица” е с обща площ 2765,674 дка и включва 29 поземлени имоти или части от тях в землищата на с. Грашево и с. Кръстава, община Велинград. Сред дейностите, които са забранени в на територията на защитените местности, са търсене, проучване и добив на подземни богатства (полезни изкопаеми); промяна в предназначението на поземлените имоти и начина им на трайно ползване; внасяне и умишлено разпространяване на неместни и чужди растителни и животински видове.
Процедурата продължава вече повече от година.

Към цялата статия »


На 16 април гражданите имат думата за бюджета на община Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:59


През настоящата година нашата община ще разполага с бюджет от 89 092 050 лева. В общата сума са включени 49 040 765 лева  субсидия от държавата, 4 916 161 лева преходен остътък и 39 904 692 лева местни приходи. За сравнение, през 2024 г. бюджетът на общината беше 76 990 657 лева, тоест имаме повишение от около 13 милиона лева.
Държавната субсидия е твърда сума, която вече е залегнала в Закона за държавния бюджет. Местните приходи се определят от самата община и показват откъде тя очаква да събере пари през финансовата година. И т

Към цялата статия »


СЕДМИЧЕН ОБЕКТИВ 15. 04. 2025

Публикувано на 15 Apr 2025 10:58

Общината е подготвила томбола и богата програма. В дните до празника се очаква да бъде поставена и великденската украса във Велинград. 

СЪРНИЦА В Държавен вестник е обнародван окончателният проект на общия устройствен план на град Сърница и неговото землище. Одобреният план може да се обжалва в 14-дневен срок от обнародването от собствениците на недвижими имоти, като обжалването не спира изпълнението на плана. Новият ОУП отменя настоящия,  приет през 2014 г.  За териториите на с. Побит камък и с. Медени поляни и техните

Към цялата статия »


Запознахме европейските депутати с възможностите на една малка, но бързоразвиваща се община

Публикувано на 15 Apr 2025 10:57


Припомняме, че община Ракитово бе първата община в България, чиято инвестиционна концепция за енергиен проект бе избрана от Европейската комисия (ЕК) за най-добра сред 263 общини от Централна и Източна Европа. Проектът е по линия на европейския механизъм за градско развитие - European City Facility, финансиран директно от ЕК. 
Чрез този проект община Ракитово се присъединява към европейски общини, които ще получат достъп до експертиза за програми в различни сектори на енергетиката - топлофициране на жилищни и обществени сгради, п

Към цялата статия »


На Лазаровден Гората.бг дари 15 000 дръвчета във Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:55

както паркови и медоносни дръвчета и храсти - медоносни липи, медоносни и градски ясени, дъхави люляци, медоносни явори, вечнозелени борове, вековен дъб-цер, красива декоративна спирея, вечнозелени бели ели и др.
Събитието във Велинград е част от националната кампания на Гората.бг за залесяване на изгорелите гори, създаване на нови гори, както и кампания за общини, кметства, училища, детски градини, организации от доброволци и други, които искат да засаждат бъдеще и да правят градската среда по-зелена и чиста. Със засаждането на дърветата

Към цялата статия »


Стартира проектът за енергийна ефективност в читалището в Драгиново

Публикувано на 15 Apr 2025 10:54


Проектът предвижда цялостно подобрение на енергийната ефективност на сградата чрез редица строително-монтажни дейности. Ще бъдат изпълнени мерки за топлоизолация на външни стени, покрив и под, ще се подмени дограмата, ще се монтира абонатна станция и нова отоплителна инсталация със система за автоматично регулиране. Предвидена е още подмяна на вентилационната инсталация с водна отоплителна секция и рекуператор, както и подмяна на осветлението в общите части. Помислено е и за подобряването на достъпа за лица с увреждания, както и за създа

Към цялата статия »


Кръстове, които пазят Велинград

Публикувано на 15 Apr 2025 10:51

През 2013 г. 4-метров дървен кръст беше поставен в района на Белодробната болница. Кръстът и близката беседка са изработени от Асен Попов и фирмата му ЕТ „Аси-Асен Попов”. Дърворезбата на кръста е дело на Петър Дончев. Идеята за създаването на това място за почит и почивка беше на тогавашния директор на Специализирана болница за долекуване и продължително лечение на пневмо-фтизиатрични болести „Света Петка Българска”д-р Елена Шопова. Кръстът бе издигнат дни преди Рождество Христово през декември 2013 г. И до днес не само пациентите на болниц

Към цялата статия »


Седмокласник спечели „Сребърната писалка“

Публикувано на 15 Apr 2025 10:48


Организатори на конкурса са домакините от ЦПЛР-ОДК заедно с Историческия музей и Община Велинград. В журито, което оцени великденските яйца, бяха директорът на музея Стойчо Маров, директорът на ЦПЛР-ОДК Катерина Мирчева и Десислава Табакова – уредник в Художествената галерия. Участниците бяха разпределени в 4 възрастови групи, а победителите са:
Детски градини:
I място Ивайло Китов
II място Ани Стоянова
III място Николай Костадинов
I-IV клас:
I място Даниела Стефанова  
II място Лияна Мазурска
III място Оля К

Към цялата статия »


10 гимназии се състезаваха с майсторски модели на мебели

Публикувано на 15 Apr 2025 10:37

Присъствахае експертите от МОН Камелия Шарабова и Лазар Додев,  началникът на РУО - Пазарджик Албена Димитрова, директорите на участващите училища. Поздрав към гостите отправи кметът Костадин Коев, а в програмата на откриването се включиха възпитаници на музикалната школа „ Звънче“, КСТ „Импулс“ и ПАНПТ „Чепино“.
Във фоайето и залата на читалището в Чепино бяха подредени мебелите, с които се представи всяка от професионалните гимназии. Те бяха оценени от жури  с председател доц. Павлин Вичев от Лесотехническия университет и член

Към цялата статия »


Два юбилея с фокус „Професия лесовъд“

Публикувано на 15 Apr 2025 10:36


В конферентната зала на гимназията се състоя кръгла маса на тема „Професията лесовъд“. Форматът на дискусията бе зададен от модераторите – инж. Владимир Влахов, директор на РДГ – гр. Пазарджик, инж. Цветко Водев, зам.-директор, експертите инж. Ангел Ангелов, инж. Красимир Шарков, инж. Василка Колчагова, както и инж. Найден Петров от ТП „ДГС Алабак“. Аудиторията бе съставена от ученици от XI и XII клас, които оцениха дискусията като много ценна за тяхното кариерно ориентиране.
Следващото празнично събитие от програмата бе юбилейното из

Към цялата статия »


Малки обяви: 15. 04. 2025

Публикувано на 15 Apr 2025 10:33


***
Продава 2 съседни парцела 7.446 кв.м. и 9.155 кв.м. с разработен ПУП, в регулация, срещу Пневмоболницата, на 400 м. от главен път. 0876 777166
КУПУВА
Фирма изкупува имоти: стари къщи, парцели подходящи за строителство и др. Възможно обезпечение. 0887 660499.
***
Търси имоти за строителство, обезщетение, покупка. 0885 271696.
РАЗНИ
Продава 2 броя пружини за единични легла. 0887 962260.
***
Търся бедно българско семейство с дъщеря до 18 години. 0896 831221, вечер.
***
Продава струг метален СУ 500. 0884

Към цялата статия »


Лалка Петрова по пътеката на доброто и красивото

Публикувано на 15 Apr 2025 10:30

 която се превърна в истинско литературно събитие. Залата на Художествената галерия отдавна не е събирала толкова много хора, колкото дойдоха вечерта на 10 април, за да уважат талантите на Лалка Петрова. А те са много: поезия, музика, рисуване. И още един много важен талант: умението да намериш своя пътека към душите на хората, който личи във всяко от 98-те стихотворения в книгата. Те бяха представени от председателя на Литературния клуб „Н. Вапцаров“ към НЧ „Отец Паисий-1893“ Александър Кочев, който подчерта, че Лалка Петрова поставя н

Към цялата статия »


„От изгрева до залеза“ - осмата книга на Милен Налбантов

Публикувано на 15 Apr 2025 10:27


Това е осмата по ред книга на автора. След краеведската литература, речник на местните говори и проза, авторът представи лирически поглед върху живота от годините на своята младост до времето на преход в страната ни.
Литературната премиера протече емоционално и задушевно, с вълнуващи изпълнения и интересен разговор с твореца.
НЧ „Методий
Драгинов-1936“

Към цялата статия »


Ракитово организира втори тракийски многобой

Публикувано на 15 Apr 2025 10:26


Организатори са Българска Асоциация за селски спорт (БАСС), Тракийско дружество „Войвода Руси Славов“ (ТДВРС), Стрелкови клуб „Тракийски юнак“ (СКТЮ), Български стрелкови съюз (БСС), Спортен клуб по лека атлетика „Левски“ -Ракитово (СКЛА „Левски“), Многоспортов клуб по тенис на маса „Левски“ – Ракитово (МКТМ „Левски“), със съдействието на  Община Ракитово.
Първото издание на събитието през пролетта на 2024 г. предизвика голям интерес, тъй като е първото подобно състезание у нас. Главен двигател за неговото провеждане е многократн

Към цялата статия »


От илюзиите до историята

Публикувано на 15 Apr 2025 10:26

„Сите българи заедно“, издател на десетки заглавия за най-значимите събития и личности в новата ни история, сборници със стари и нови песни от Македония. Срещата се проведе с любезното съдействие на Венцислав Еличин, член на персонала на ДЦ, който от години познава домакина. Г-н Григоров подари на всички присъстващи книгата „За войните срещу България и българския народ“. Той лично поздрави гостите с няколко македонски песни. С подобаващ поздрав му отвърна певческата група към ДЦПЛУ „Докато дишаме, ще пеем“.
Две от ползвателките - Анка Кам

Към цялата статия »



Продава апартаменти във Велинград

CopyRight Вестник "Темпо" ЕООД , Велинград 2023